Uredba o pomoći radnicima u FBiH važi od danas, neće baš svi biti zadovoljni

Fokus donosi detalje Uredbe teške 15 miliona KM. Ko ima pravo na pomoć za svakog radnika? Uredba otkriva i nešto što Vlada nije saopćila

Uredba o mjerama finansijske pomoći niskoakumulativnim djelatnostima FBiH teška 15 miliona KM, koju je Vlada FBiH donijela, kako je obrazložila, u cilju održavanja postojećih radnih mjesta za 2025. godinu, danas je stupila na snagu.

Naime, ova Uredba objavljena je juče u Službenim novinama Federacije BiH, te je navedeno da počinje važiti dan nakon njene objave.

Ko ima pravo na pomoć

Finansijska pomoć se dodjeljuje poslodavcima koji obavljaju djelatnost u tekstilnoj, kožnoj i industriji obuće i niskoakumulativnim djelatnostima tradicionalnih, starih zanata, izuzimajući rudnike uglja.

Fokus je analizirao odredbe ove Uredbe, te se može zaključiti da neke od njih, budući da ranije nisu saopćene, ipak upućuju na to da bi pomoć poslodavcima, odnosno radnicima, mogla biti manja od onoga što je obećano.

Naime, u članu 5. Uredbe, a što je Vlada prošle sedmice i saopćila, stoji da će se sredstva finansijske pomoći koristiti za refundaciju isplaćenog dijela plaće za broj radnika koji je korisnik imao zaključno sa 30.11.2024. godine, a koji su imali neto plaću manju od 800 KM i koji imaju kontinuitet u prijavi osiguranja radnika tokom 2025. godine.

Pomoć će, navedeno je, dobiti oni koji imaju najmanje jednog zaposlenog radnika na dan 30.11.2024. godine koji je imao neto plaću manju od 800,00 KM i najmanje jednog zaposlenog radnika na kraju tekućeg mjeseca 2025. godine, kao i oni koji ostvarenu neto dobit od poslovanja (privredna društva) odnosno dohodak od samostalne djelatnosti (obrti) u posljednjem finansijskom izvještaju manju od 6.500 KM po zaposlenom radniku (prosječan broj radnika u 2024. godini), te koji nemaju neizmirenih obaveza po osnovu doprinosa i poreza, zaključno sa krajem prethodnog mjeseca u odnosu na mjesec 2025. godine za koji se isplaćuje plaća.

U Uredbi stoji i ono „ali“

Iako se u članu 7. pod tačkom f) navodi da se pomoć odnosi na one koji su očuvali postojeća radna mjesta, dakle na one koji na kraju tekućeg mjeseca u 2025. godini imaju isti ili veći broj zaposlenih radnika od broja zaposlenih radnika na dan 30.11.2024. godine. pravi se iznimka i za one “koji imaju eventualno umanjenje broja radnika do 10% u odnosu na broj radnika na dan 30.11.2024. godine”.

-U ovom slučaju će se sredstva koristiti za namjenu kao što je opisano u članu 5. stav (2) ove uredbe umanjeno za eventualni smanjeni broj radnika za tekući mjesec. Eventualni smanjeni broj radnika će biti smješten u platni razred opisan u članu 13. ove uredbe u kojem poslodavac ima najviše radnika. U slučaju istog broja radnika u platnim razredima opisanim u članu 13. ove uredbe refundacija će se obračunati prema platnom razredu koji je povoljniji za korisnike finansijske pomoći.- stoji u objašnjenju uredbe.

Ukupan iznos finansijske pomoći po jednom korisniku ove uredbe iznosi maksimalno 250.000,00 KM. Ono što prošle sedmice nije saopćeno, a što se može naći u članu 9. Uredbe glasi ovako:

-U slučaju da zbog velikog broja potencijalnih korisnika finansijske pomoći, ukupna finansijska sredstva, osigurana Finansijskim planom Federalnog zavoda za zapošljavanje za 2025. godinu za provođenje ove uredbe ne budu dostatna, proporcionalno će se umanjiti sredstva svim potencijalnim korisnicima finansijske pomoći.

Faksimil dijela uredbe koji ranije nije saopćen

Oni koji budu zakinuti mogu se žaliti

Doduše navodi se da Vlada Federacije BiH zadržava pravo da može izdvojiti dodatna sredstva za implementaciju ove uredbe u skladu sa finansijskim mogućnostima.

Porezna uprava Federacije BiH će po zahtjevu Zavoda iz službenih evidencija obezbijediti popis korisnika sa brojem zaposlenih radnika i iznosima neto plaće za novembar 2024. Godine, te će po zahtjevu Zavoda iz službenih evidencija obezbijediti podatke o broju zaposlenih i iznosima neto plaće potencijalnih korisnika finansijske pomoći, po okončanju tekućeg mjeseca 2025. godine, broj i status transakcijskih računa i druge relevantne podatke potencijalnih korisnika finansijske pomoći.

Zavod će na svojoj internet stranici objaviti konačnu listu korisnika finansijske pomoći po okončanju obrade podataka za tekući mjesec u 2025. godini uz mogućnost ulaganja prigovora.

Također, navedeno je da se može uložiti i prigovor Zavodu u roku od osam dana od dana objave Konačne liste, dakle to mogu učiniti oni koji smatraju da su zakinuti.

Fokus.ba

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print