Revizija je bila motivisana općim nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača u Bosni i Hercegovini, učestalim protestima poljoprivrednika, izvještajima domaćih i stranih organizacija, te medijskim izvještajima koji su ukazivali na nepovoljnu situaciju u ovom sektoru.
Kako je navedeno u revizorskom izvještaju cilj revizije je bio da se na osnovu provedenog ispitivanja prikaže stanje i efikasnost nadležnih institucija Federacije BiH iz oblasti poljoprivrede i utvrde uzroci koji dovode do neefikasnosti.
Utvrđeno je slijedeće: vrijeme obrade zahtjeva za poticaje na federalnom i kantonalnom nivou je generalno dugo i dosta varira, što utiče na kašnjenje isplate poticajnih sredstava, podzakonski akti za dodjelu poticaja se mijenjaju svake godine, kasne i ne baziraju se na strategiji razvoja poljoprivrednog sektora, kontrole i inspekcije ne doprinose kvalitetnom i efikasnom provođenju procesa poticaja.
Analizom aktivnosti institucija poduzetih na osnovu preporuka datih u izvještaju revizije učinka „Efikasnost nadležnih institucija u procesu plasiranja federalnih poticaja u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji“ revizori zaključuju kako se mogu iznijeti sljedeći zaključci:Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva je poduzelo djelimične aktivnosti na realizaciji datih preporuka. Nijedna preporuka nije u potpunosti realizovana.
Ministarstvo je poduzimalo aktivnosti za unapređenje procedura za dodjelu poticaja i uspostavilo Registar poljoprivrednih gazdinstava i klijenata. Međutim prema dostupnim podacima, isti se redovno ne ažurira, te ne predstavalja adekvatnu pretpostavku za efikasniju dodjelu poticaja. Uspostavljen je softver za obradu novčanih poticaja u poljoprivredi, međutim isti još uvijek nije stavljen u funkciju, kako bi se omogućila brža i jednostavnija realizacija novčanih poticaja i omogućio bolji nadzor i kontrola. U proteklom periodu, nastavljeno je sa praksom promjena Programa poticaja u toku, pa i na samom kraju godine. Isto može biti otežavajuće za poljoprivrednike, jer nisu u mogućnosti da blagovremeno planiraju proizvodnju. Nisu dostavljene procedure po kojima se vrše promjene Programa poticaja, kao ni informacije o izvršenoj objektivnoj analizi i javnoj evaluaciji koja bi bila osnova za promjene Programa. Iako je uspostavljena koordinacija sa kantonalnim ministarstvima nadležnim za poljoprivredu, izostale su važne aktivnosti na poboljšanju dokumentovanja i registracije rezultata terenskog rada komisije. Nisu poduzete dovoljne aktivnosti na kontroli otkupljivača/prerađivača. Navedeno je bitno, jer isti apliciraju za poticaje za više individualnih poljoprivrednika.