Ova biljka, porijeklom iz australijske prašume ima ubod koji je jako intenzivan, pa je čak i britanska vlada jednom razmišljala da ga koristi kao biološko ratno oružje.
Iako je prekrivena slojem puhaste dlake, upravo te dlake ostavljaju ubod toliko toksičan da bol može potrajati godinama, prenosi Allthatinteresting.
U daljem tekstu upoznajte prirodu ove biljke , ali sa sigurne udaljenosti.
Kako prepoznati biljku?
Gympie-gympie, ili mondidi Dendrocnide, vrsta je peckavog grma koje je svoje ime dobilo po australijskom gradu Gympie, gdje su ga rudari zlata prvi put identificirali i nazvali „Gympie grm“ 1860-ih.
Biljka uspijeva u tropskom okruženju i uglavnom je rasprostranjena širom Australije u Novom Južnom Walesu, iako je najčešća u južnom Queenslandu pa sve do poluotoka Cape York. Naročito je česta u Atherton Tablelands. Međutim, nedavo je pronađena i u Indoneziji.
Jedna je od četiri vrste peckavih biljaka u Australiji, iako je ona daleko najbolnija.
Otrovna biljka, koja je takođe iz porodice kopriva, može narasti do 10 metara te ima velike listove u obliku srca koji mogu biti široki dva metra.
Iako biljka rađa male ljubičaste ili crvene plodove, koje ptice jedu i distribuiraju, ne treba ih brati.
Obmanjujuće mekog izgleda, ova biljka je izuzetno otrovna.
Naime na osovini svake dlake nalazi se lukovica koja je opskrbljuje toksinom i svaka se dlaka lako otkine od lista ili stabljike.
Dlake su toliko male da praktično nestaju u koži dodirom i mogu i dalje stvarati bol mjesecima nakon injekcije.
Da bi stvar bila još gora ova biljka ispušta dlake u zrak oko sebe. Budući da se prosipa, samo boravak u blizini ove male biljke predstavlja rizik za toksično izlaganje.
Nepoznato je zašto tačno ove dlake uzrokuju takvu bol.
Kako god djelovao, toksin je nevjerovatno stabilan, zapravo toliko da može nanijeti do dvije godine bolova u tijelu.