U FBiH 468 oboljelih od svraba: Najveći broj oboljelih ove godine na području TK 130, u ZDK oboljelih 49, u SBK …

0
187

Svrab već godinama nije iskorijenjen ni u Bosni i Hercegovini, a dokaz tome je i 468 oboljelih u prvih osam mjeseci ove godine samo na području FBiH.

Istina, broj oboljelih je manji za 46 u odnosu na isto razdoblje prošle godine, ali ova veoma zarazna bolest nalazi se među pet vodećih zaraznih bolesti u FBiH, piše Večernji list BiH.

Podaci po kantonima

Najveći broj oboljelih ove godine registriran je na području Tuzlanskog kantona, i to njih 130. Oboljele su liječnici registrirali tijekom svih osam mjeseci, s tim da je brojka varirala od sedam, koliko je registrirano u junu, do 28 koliko je zabilježeno u martu. Drugi po broju oboljelih je Sarajevski kanton gdje ih je registrirano 110. Oboljeli su, također, registrirani svakog mjeseca, s tim da je najveći broj zabilježen u februaru kad ih je registrirano 19.

Treći je Hercegovačko-neretvanski kanton gdje je zabilježeno 85 oboljelih od svraba, a najviše ih je bilo u martu – 22. U USK-u ih je registrirano  58. Zaraze je bilo tijekom svih osam mjeseci, a najviše u januaru – 11.

Slijedi ZDK s 49 oboljelih, također, tijekom svih osam mjeseci. U ostalim kantonima zabilježen je znatno manji broj slučajeva zaraze koja se povremeno javljala. Pa ih je tako u SBK-u zabilježeno 26, u ZHK-u šest, i to po jedno u augustu, maju i aprilu te troje u martu. U BPK-u su registrirana dva slučaja i to u maju. U Posavskom kantonu registriran je jedan slučaj u aprilu te u augustu jedan slučaj u HBK-u.

Prosječno 990 oboljelih

U zadnjih pet godina, u FBiH se godišnje prijavi prosječno oko 990 oboljelih od svraba. Pa je tako 2012. broj oboljelih bio 864, 2013. – 1085, 2014. – 1463, 2015. – 1148, 2016. – 1081, dok je prošle godine evidentirano 920 oboljelih.

U FBiH se ova zarazna bolest obvezno prijavljuje prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Podaci Zavoda su službeni, ali nisu upotpunosti relevantni jer se mnogi oboljeli ne liječe, a i većina onih koji se obrate liječniku samo navodeći simptome bolesti dobiju lijek i upisuju se u registar oboljelih bez posebne dijagnostike.

Svrab je bolest površinskog sloja kože koju uzrokuje parazit Sarcoptes scabiei var. hominis, objasnili su nam iz Zavoda. Najčešći izvor zaraze je zaražen čovjek, odnosno njegova koža. Prenosi se nakon duljeg kontakta s osobom koja ima svrab. Prijenos je moguć preko odjeće, posteljine i rublja koje su koristile osobe zaražene ovim parazitom.

Prenošenje zaraze spolnim putem također je često, ali je ovaj rizik nešto manji nego kod spavanja u istome krevetu. Veliku važnost u brzini prenošenja ove bolesti ima nizak higijenski standard i gustoća smještaja, ipak, redovito održavanje higijene ne sprječava prijenos svraba u slučaju kontakta sa zaraženom osobom. Kod teških oblika bolesti (koji kod nas nisu prijavljeni) prijenos je moguć i tijekom kraćega kontakta s oboljelim.

 

Izvor: vecernji.ba