U Donjem Vakufu promovisana knjiga „Semiotika Bosne“,prof. dr. Senadina Lavića

U sklopu manifestacije „U susret Ajvatovici“, čiji su organizatori Općina Donji Vakuf i JU Centar za kulturu, informisanje i sport Donji Vakuf, večeras je u Domu kulture održana promocija knjige „Semiotika Bosne“ autora prof. dr. Senadina Lavića. Promociju su organizovali BZK Donji Vakuf i BZK  Srednjobosanskog kantona.

Moderator večerašnje promocije bio je mr. Kemal Čolak, koji je srdačno pozdravio prisutne i zahvalio se na dolasku i podršci. U svom govoru posebno se zahvalio i pozdravio načelnika općine, Senada Selimovića, te se osvrnuo na značaj same knjige “Semiotika Bosne”, kao i na njenog autora.Kemal je istakao važnost Lavićevog akademskog rada, s posebnim naglaskom na njegovo društveno angažovanje. Naglasio je njegovu bogatu biografiju, podsjetivši da autor nikada nije odbio poziv na slične događaje i da je uvijek bio spreman podržati kulturne inicijative kada god mu se za to ukazala prilika, posebno na području općine Donji Vakuf.U Bošnjačkoj zajednici kulture, dodatno doprinosi očuvanju i razvoju kulturnog identiteta. Njegov rad, kako je Čolak naglasio, ostavlja neizbrisiv trag i predstavlja vrijedan doprinos budućim generacijama.

Podsjetimo, prva promocija knjige održana je 10. aprila 2025. godine na Internacionalnom sarajevskom sajmu. Promotori ovog značajnog djela, kao i večeras, bili su prof. dr. Amer Osmić i doc. dr. Abdel Alibegović, koji su istakli važnost Lavićeve analize za razumijevanje bosanskog društva.

Prof. dr. Amer  Osmić osvrnuo se na koncept etnofaulizma, koji povezuje s nasiljem i strahom u krivudavim putevima hegemonije. Istakao je da je knjiga „Semiotika Bosne“ ozbiljno djelo, ali da prof. dr. Senadin Lavić ne piše kao akademski autor koji želi da pokaže da zna više od čitatelja, niti zamara suhoparnim stilom. Naprotiv – Lavić poziva čitatelja da promišlja o onome što smo živjeli, što živimo, i – što je ključno – ne nužno ono što mislimo, već ono što osjećamo i znamo iz iskustva.Prof. Lavić koristi semiotiku kao metod za dekodiranje stvarnosti – simboli, prema njemu, nisu ukrasi, već sredstvo stvaranja značenja. Njegovo pisanje, kako je Osmić naglasio, nalikuje Aristotelovom, ali istovremeno odiše ljubavlju prema Bosni. To se osjeti u svakoj njegovoj riječi. On otkriva da se borba ne vodi puškama, već perom – znanjem i istinom.Ova knjiga, zaključuje Osmić, poziva na buđenje u stvarnost. Bosna nije zagonetka koju trebamo riješiti, već prostor u kojem trebamo izgraditi vlastito mišljenje. Zato vas molim – čitajte, ne samo ovu knjigu, već čitajte uvijek, jer znanje je temelj slobode.

 

Knjiga Semiotika Bosne autora prof. dr. Senadina Lavića predstavlja pokušaj da se savremeno bosansko društvo sagleda kroz prizmu simbola, identiteta i kulturne složenosti. Kako sam autor ističe, “Bosna nije samo geografski prostor, već simbolički univerzum koji traži tumačenje i razumijevanje.”

 Docent dr. Abdel Alibegović, pozdravio je sve prisutne, ističući naslove u Lavićevoj knjizi i njihovu važnost, kako po sadržaju, tako i po poruci koju nose. Istaknuo je da ono što je dr. Osmić rekao predstavlja intelektualni duh i da je upravo tako važno posmatrati svijet oko sebe. Zanimljivo je, dodao je, da ljude možemo razumijevati i razvrstavati upravo kroz prizmu ovakvog intelektualnog pristupa.Govoreći o „Semiotici Bosne“, naglasio je da već nekoliko mjeseci nastoje javnosti predstaviti način na koji oni vide ovu knjigu – i nadaju se da će, nakon tih početnih uvida, publika steći pozitivan dojam o njenoj vrijednosti.Knjiga je koncipirana u pet poglavlja, a autor, osim uvoda, kroz svako poglavlje pokušava napraviti jasne razlike između ključnih pojmova kao što su religija, kultura i nacija, objašnjavajući kako ih on vidi i razumije. Iako su to teme s kojima smo se susretali i ranije, Lavić im pristupa na nov, produbljen i analitičan način.

 

Prisutnima se obratio i načelnik Općine Donji Vakuf, Senad Selimović  zahvalivši se svim prisutnima, a posebno autoru knjige, kao i našem sugrađaninu i komšiji, prof.dr. Ameru Osmiću. Istakao je da općina aktivno radi na onome o čemu se večeras govorilo – na očuvanju i afirmaciji naše kulturne i duhovne baštine.

“Trudimo se vratiti značaj Ajvatovici – produžili smo manifestaciju Dani Ajvatovice, a i večerašnja promocija održana je u sklopu tih aktivnosti. Naš cilj je da obnovimo i uzdignemo tradiciju Bosne i Bošnjaka”, kazao je načelnik.

Posebno je naglasio i inicijativu koja se odnosi na djela Hasan Kafije Pruščaka, velikana našeg duhovnog i intelektualnog naslijeđa: “Počeli smo rad na njegovim djelima, od kojih četiri još nisu prevedena, s namjerom da ih sabrano objavimo. Znamo da je to proces koji traži vrijeme, ali planiramo da rezultati tog rada budu predstavljeni već naredne godine, povodom Dana općine.”

Za kraj, načelnik je poručio:
“Naša je dužnost da čuvamo vrijednosti koje su nas oblikovale i da budućim generacijama ostavimo temelje na kojima će s ponosom graditi svoje identitete.”

Zahvaljujem se svima koji ste večeras došli – mojim prijateljima s Univerziteta u Sarajevu, kao i gospodinu Kemalu Čolaku, koji je večeras s nama.Ono što mi je posebno značajno, jeste činjenica da smo mi mogli biti Srbi, Hrvati – mogli smo se izjasniti kako god – ali nikada se nismo istinski izjasnili u bosanskom smislu. I meni je to ostalo duboko urezano u svijesti: „Kako je moguće da znamo sve o svijetu, a tako malo o sebi, o svojoj zemlji?“

Ako vi ne prepoznajete i ne priznajete znakove koji vas opisuju – neko drugi će to učiniti umjesto vas. A kada to drugi rade, oni vas oblikuju po svojoj volji i interesu, određuju vam karakteristike, identitet, povijest… I onda se čudimo i bunimo, jer to nismo mi.

Mi moramo prepoznati i koristiti znakove i riječi – jer kroz njih izražavamo ko smo. Pitam vas: „Jesmo li uopće svjesni šta znači bošnjačka kulturna forma?“ Zašto mi do danas nismo razvili vlastitu semiotiku – način da precizno mjerimo, razumijemo i prikazujemo rezonancu naše kulture, našeg identiteta?

To nismo uspjeli. I ova knjiga je pokušaj da pogledamo stvarnost bez laži i falsifikata, da je osvijetlimo iznutra, vlastitim očima.

Ne smijete danas političkim partijama ništa reći – one su postale struktura jednog odnosa, jedne etničke ravnoteže, kontrole. Zato smo mi razvili metod: „da direktno izađemo među ljude, da kroz kulturne tribine govorimo građanima ove zemlje, da im objasnimo šta se dešava i šta radimo.Večeras smo ovdje da probudimo svijest, da pokrenemo razgovor i damo snagu istini.“, istakao je autor prof. dr. Senadin Lavić.

Knjiga „Semiotika Bosne“ ostavlja dubok trag u savremenoj društvenoj misli, pozivajući čitatelja na promišljanje o Bosni kao složenom simboličkom prostoru. Lavić nas podsjeća da razumijevanje Bosne zahtijeva više od puke analize činjenica – ono traži osjetljivost za značenja, narative i kulturološke slojeve koji oblikuju njen identitet. Ovo djelo, kako promotori i sam autor naglašavaju, predstavlja vrijedan doprinos ne samo akademskoj zajednici, već i svima koji žele dublje razumjeti duh Bosne.

Sljedeći događaj u okviru programa „U susret Ajvatovici“, zakazan je u subotu, 31. maja, u 20.30. sati – na platou Sahat kule u Donjem Vakufu –  večer sevdaha i starogradske muzike „Vis Forte.“

Prilog pripremila: Sara Hadžić

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print