„Ajvatovica, jučer, danas, sutra“ naziv je okruglog stola upriličenog sinoć, 24. juna 2020. godine u Donjem Vakufu u okviru programskih sadržaja 510. Dana Ajvatovice. Ovaj događaj organizovan je u prostorijama JU Centar za kulturu, informisanje i sport Donji Vakuf uz poštivanje preporučenih epidemioloških mjera zaštite od korona virusa. Na samom početku učenicima i prisutnim gostima u povodu jubileja, 30 godina od reaktiviranja dovišta Ajvatovica obratio se travnički muftija dr.sc. Ahmed ef. Adilović. On je istakao da je uprkos specifičnim okolnostima i skraćenom periodu trajanja ovogodišnja manifestacija ponudila publici preko 40 kvalitetnih programskih sadržaja, iz kojih je, kao novine, izdvojio upravo pomenuti okrugli sto i promociju dokumentarnog filma „Ajvatovica 1990. -2020. snaga vjere i tradicije“. Moderatori okruglog stola bili su Rešad ef. Lendo i Amir ef. Čavak.
Dr.sc. Aladin Husić govorio je o povijesnom ambijentu nastanka Ajvatovice.
„Ovo je moje prvo bavljenje Ajvatovicom sa naučnog historijskog aspekta. „Postoji apsolutna korelacija između onoga što jeste narodna predaja i historijskih događaja za koje namamo dovoljno pisanih izvora. Mukotrpan je put do odgovora na brojna pitanja koja se nameću, jer i kada imamo izvore susrećemo se sa načinom interpretacije.“ – istakao je Husić.
Auto knjige „Prusac i njegovo dovište: Ajvatovica „ Mulo Hadžić osvrnuo se kroz svoje izlaganje o Pruscu i Ajvatovici kroz prošlost.
„Pet godina sam prikupljao građu vezanu za Ajvatovicu i Prusac. Razgovarao sam sa preko 100 sagovornika što je izrodilo knjigom koja dokumentuje tradiciju dovišta Ajvatovice na preko 950 stranica.“ – istakao je Mulo Hadžić, čiji je istraživački rad postao njegova svakodnevnica.
Prethodni, dugogodišnji, predsjednik Organizacionog odbora „Dana Ajvatovice“ mr. Nusret ef. Abdibegović na okruglom stolu održanom u Donjem Vakufu govorio je o Pruscu kao oazi bošnjačke duhovnosti.
Obraćajući se prisutnim, ne krijući emocije koje ga vezuju za Ajvatovicu, muftija banjalučki Nusret ef. Abdibegović je istakao:
„Kao središte urbanog, duhovnog, naučnog i administrativnog života Prusac je bosanskoj, pa i svjetskoj baštini ponudio istaknute alime, naučnike, duhovne pobožne ljude. Duhovni prvak je Ajvaz dedo, intelektualni predvodnik Hasan Kjafija Pruščak, a oživotvorenu misao predstavlja muftija Mustafa Pruščak. Nakon procvata tih uspjeha uslijedila je dekadencija i stagnacija. Ono što je i nadalje krasilo Prusac jeste čuvanje određenog broja vakufa, kontinuirano školovanje njegovih sinova na vjerskim školama i drugim obrazovnim institucijama, te tiha i zatajna pobožnost ljudi u samom Pruscu.“
Govoreći o Ajvatovici i Ajvaz dedi u bosanskohercegovačkoj književnosti dr.sc. Nermin Šušić je naglasio da je ovo dovište u bosanskohercegovačkoj književnosti kroz hronotop i karakteristične protagoniste postalo inspirativno, te su pisci i pjesnici, u novije vrijeme, počeli o njemu da intenzivnije pišu kroz sve književne forme i oblike dajući, na taj način, svoj doprinos očuvanju tradicije i spomena ovog živopisnog mjesta.
Analizirajući programske sadržaje „Dana Ajvatovice“ u periodu od 1990. do 2020. godine Vehid ef. Arnaut je istakao da je u okviru manifestacije Dani Ajvatovice kroz proteklih 30 godina upriličen 1341 programski sadržaj.
„ Ajvatovica se 1990. godine na impozantan način vratila na povijesnu scenu kao događaj koji je bio osporen i zabranjen. Te 1990. Na ajvatovačkom platou okupilo se preko 100 hiljada ljudi. Bio je to događaj o kome su pisali svi mediji, koji je pobudio veliko in teresovanje i utemeljio novi pristup Ajvatovici.“ – naglasio je na okruglom stolu održanom u Donjem Vakufu, Vehid. Ef. Arnaut.
Dr.sc. Elvir Duranović sinoć je u svom obraćanju prisutnima na okruglom stolu govorio je o uticaju manifestacije „Dani Ajvatovice“ na organizovanje drugih dovišta u BiH.
„Bogatstvo sadržaja koji podjednako obuhvataju i snažno dotiču vjerski i i nacionalni ponos Bošnjaka, te dubokom simbolikom traganja za vodom kao izvorom života, moćnom molitvom, koja nakon uloženog truda i Božijim emerom i najčvršću stijenu pretvara u prah, te dobrim ljudima Ajvaz dedom i Hasanom Kjafijom Pruščakom koji zajedno sa svojim duhovnim potomcima više vole drugima nego sebi, čine Ajvatovicu jedinstvenim dovištem u Bosni i Hercegovini što su Bošnjaci širom naše zemlje odavno prepoznali.“ – naglasio je Duranović.
O perspektivama razvoja vjerskog turizma u Pruscu kroz promociju brenda Ajvatovica na okruglom stolu „Ajvatovica jučer, danas, sutra“ govorio je Sanjin Hadžiabdić.