U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu sinoć je preminula Hatidža Mehmedović, predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice“. Posljednje dane u bolnici s Hatidžom Mehmedović provodila je predsjednica Upravnog odbora “Društvo za ugrožene narode“ Fadila Memišević, koja kaže da je ona bila istinski borac za svoju Srebrenicu.
“Zadnje Hatidžine riječi su bile: “Hoću u moju Srebrenicu, hoću svojoj kući”. Hatidža se borila za svoju Srebrenicu. Ona je bila motiv za povratak, ona je hrabrila sve. Bila je jedna od onih koji su istinski povratnici i pružila podršku svima. Njeno srce je bilo ogromno, i u njega su svi stali”, ističe Memišević za Fenu.
Mehmedović je bila korordinatorica Društva za ugrožene narode i dobitnica nagrade ovog društva.
“Tri hiljade ljudi u Berlinu je ustalo na noge nakon govora Hatidže Mehmedović. S Hatidžom sam bila veoma bliska i pred 11. juli je htjela doći u Srebrenicu. To je bila njena zadnja želja. Bilo joj je teško i 11. jula u poslijepodnevnim satima je vraćena u Klinički centar u Univerziteta u Sarajevu”, dodaje Memišević.
Mehmedović je preživjela žrtva genocida u Srebrenici, ostala je bez supruga, dva sina, brata i mnogo rodbine. Bila je istrajna u borbi za istinom o onome što se dešavalo u julu 1995. godine.
Tabaković: Nije pravila razliku među ljudima bošnjačke i srpske nacionalnosti
“Sve nas pogodila i potresla vijest da je Hatidža Mehmedović preselila na bolji svijet. Ona je bila unikatni primjer, u Evropi i svijetu, jer se vratila na mjesto gdje je izvršen zločin i nastavila da se bori za istinu i pravdu. Voljela je sve ljude bez obzira na rasu i porijeklo. Nikoga nije znala mrziti i nije pravila razliku među ljudima bošnjačke i srpske nacionalnost. Ostaće upamćena kao heroj u borbi za dokazivanje genocida. Nama mlađima i onima koji ostaju iza nje, ostaje obaveza da nastavimo gdje je Hatidža stala i poručujemo javno da ćemo tako i nastaviti”, kazao je predsjednik Skupštine Općine Srebrenica Alija Tabaković.
Predsjednica Udruženja “Žene Srebrenice“ Hajra Ćatić ističe da je Mehmedović bila veliki borac “koji će nam svima nedostajati”.
“Često sam se pitala otkud Hatidži tolika snaga. Njena cijela porodica je pobijena. Pitala sam se odakle joj snaga, ali vidite čovjek slaže u sebi sve. Njen rad mogu objasniti i potrebom da se javnosti kaže šta se sve desilo, da se postave pitanja zbog čega su njeni najmiliji ubijeni i hiljade drugih”, kaže Ćatić u izjavi za agenciju Fena.
I najmlađi u Srebrenici Hatidžu Mehmedović će pamtiti kao plemenitu, a jedan od njih je novinar Adem Mehmedović koji kaže da je Mehmedović je bila istinski borac za istinu i pravdu.
“Njena istrajnost, borba i hrabrost teško da se riječima mogu opisati. Od spoznaje da je ostala bez ikog svog živjela je život satkan od tuge, ali se posvetila borbi da se zna istina o genocidu u Srebrenici. Heroina koja će biti zabilježena u historiji Srebrenice i Bosne i Hercegovine. Svojim djelima, radom i zalaganjem uradila je mnogo, a na nama mlađima je da nastavimo taj put”, kazao je Mehmedović.
Dženaza Hatidži Mehmedović bit će klanjana u srijedu 25. jula u Sućeskoj u Srebrenici, nakon podne namaza.
izvor:bhrt