Bolnica u Travniku prolazi kroz jednu od najintenzivnijih faza razvoja u svojoj historiji, s nizom strateških projekata koji će značajno unaprijediti kvalitetu zdravstvenih usluga za pacijente iz cijelog Srednjobosanskog kantona, pa i šire.
Direktor ustanove, prim. dr. Adnan Šatrović, u razgovoru za Klix.ba je kazao da se trenutno provode investicije ukupne vrijednosti od 10.889.506 KM, što ovu bolnicu pozicionira kao jednu od najdinamičnijih zdravstvenih institucija u Federaciji BiH kada je riječ o infrastrukturi i modernizaciji.
Najznačajniji među aktuelnim projektima su izgradnja novog bloka bolnice koji će obuhvatiti kuhinju i četiri savremene operacione sale, vrijednosti četiri miliona KM te rekonstrukcija i dogradnja objekta dijaliznog centra, čija je vrijednost gotovo 1,3 miliona KM.
U okviru transformacije, u toku su i radovi na utopljavanju bolnice, termoizolacija i zamjena stolarije, vrijedni milion KM te modernizacija sistema grijanja uz instalaciju solarnih panela, također u iznosu od milion KM.
Planirana je i izgradnja plinske stanice, proširenje i uređenje parkinga, te adaptacija ulazno-izlazne saobraćajnice, svaka od ovih investicija procijenjena na pola do milion KM.
Važno je istaknuti da su finansijeri ovih opsežnih radova većim dijelom federalna i kantonalna vlada, dok značajan dio pokriva sama bolnica iz vlastitih sredstava.
“Mi se domaćinski odnosimo prema svakom konvertibilnom marku, što pokazuje i činjenica da bolnica nikada nije imala neizmirene obaveze prema Poreznoj upravi, dobavljačima niti prema zaposlenima”, naglašava Šatrović.
Ističe da je poseban akcenat u posljednjim mjesecima stavljen na zgradu MRI centra koja je u završnoj fazi izgradnje.
Ovaj objekat neće služiti samo za smještaj MRI aparata već će u njemu biti smješten i novi CT uređaj te odjeli transfuzije i mikrobiologije. Nabavka CT aparata je već realizovana, čime Travnik dobija respektabilan dijagnostički kapacitet.
Uspješno je okončana i izgradnja jednog od najmodernijih dijaliznih centara u regiji.
“Objekat je ovih dana prošao tehnički prijem i sva potrebna oprema je već instalirana. Uskoro ćemo početi s radom, čime ćemo našim dijaliznim pacijentima, koji zaista zaslužuju maksimalnu brigu, omogućiti daleko bolje uslove”, rekao je Šatrović.
Iako se bolnica širi i tehnički osnažuje, izazovi postoje i u organizaciji kadrova.
“Trenutno imamo optimalan broj uposlenih, 452 radnika, iako ZZO SBK priznaje finansiranje samo za 360 zaposlenih prema sistemu iz 2005/06. godine. Smatramo da je nužna revizija tog modela i finansiranje ustanova prema stvarnim potrebama, jer naša bolnica obavlja između 85 – 90 posto svih usluga u SBK”, poručuje direktor.
Travnička bolnica je, uz Tešanj, ključna za zbrinjavanje plućnih bolesti u Federaciji BiH. Broj pacijenata koji traže usluge ove ustanove uveliko premašuje kapacitete tipične kantonalne bolnice, što dodatno naglašava važnost ulaganja koja se trenutno realizuju.
Na pitanje šta će još nedostajati bolnici nakon završetka aktuelnih radova, Šatrović odgovara realno i s vizijom.
“Sve planirane projekte planiramo završiti u naredne dvije do tri godine. Pratimo tehnološke trendove u mjeri u kojoj nam budžet to dozvoljava, i nadamo se da ćemo i dalje imati podršku viših nivoa vlasti, kao što je to bio slučaj do sada”, zaključio je Šatrović.
klix.ba