Novi proizvodni pogoni niču u BiH, a naročito je važno što se sve više stranih kompanija odlučuje dio proizvodnje premjestiti u našu zemlju. Takvih primjera nije nedostajalo ni ove sedmice. Više pročitajte u pregledu najvažnijih poslovnih vijesti i događaja protekle sedmice.
- Austrijanci žele proizvoditi u Zavidovićima
Predstavnici austrijske firme Capital d.o.o. posjetili su opštinu Zavidovići i razgovarali s načelnikom Hašimom Mujanovićem. Riječ je o kompaniji iz Villacha u Austriji koja se bavi proizvodnjom opreme za snowboard. Ova firma je potencijalni investitor za kupovinu gotovog objekta na području Zavidovića gdje bi mogla nastaviti svoju proizvodnju za tržište BiH.
- Novi proizvodni pogon u Banjaluci
Gradska uprava Banjaluka prodala je još jednu parcelu u Poslovnoj zoni “Ramići”, ovog puta domaćoj kompaniji “Elas metalekspert” koja će platiti 201.000 KM. Ova izvozno orijentisana firma sa višegodišnjim iskustvom u metalskom sektoru u Ramićima namjerava da otvori novi proizvodni pogon.
- U Trebinju se živi i od poljoprivrede
Inžinjer poljoprivrede Jeremija Lojpur, nakon što je 15 godina radio u računovodstvu, sada u Trebinju živi od poljoprivrede. On i porodica na 40 dunuma zemlje uzgajaju lješnjake, maline, jagode, kupine, divlji šipak, a odnedavno se bave i pčelarstvom. Ono što proizvedu prodaju, za većinu imaju dogovoren otkup, a odnedavno svoje proizvode prodaju i u Hercegovačkoj kući, jedinstvenom prodajnom objektu na čijim se policama nalaze isključivo autohtoni, domaći proizvodi iz Trebinja, Berkovića, Bileće, Gacka…
- Erić M počelo s izvozom u Kinu
Porodično preduzeće “Erić M” iz Dazdareva kod Bijeljine, koje se bavi preradom drveta i proizvodnjom parketa i peleta, osim već ustaljenih tržišta, počelo je izvoz drvnih poluproizvoda u Kinu. Ovo preduzeće, osnovano 1992. godine, jedno je od najperspektivnijih porodičnih drvoprerađivačkih preduzeća na području Bijeljine, a trenutno zapošljava 40 radnika.
- Stroj Gradačac pravi mašine za svjetsko tržište
Firma Stroj Gradačac krenula je sa radom iz porodične radionice, a danas proizvodi mašine za izradu ALU i PVC stolarije kakve ne pravi nijedna druga firma na području od Njemačke pa sve do Turske.
– Počeli smo raditi 1984. godine kao obična alatnica. Malo pomalo iz garaže naše porodične kuće izlazili su sve složeniji proizvodi tako da smo danas jedna firma u ovom dijelu Evrope koja se bavi proizvodnjom ove vrste mašina. Najbliži proizvođač, kada se ide prema Zapadu, je u Njemačkoj, a sa druge strane u Istanbulu – kaže direktor Stroja Nermin Hećimović.
- Koteks razvio novu liniju proizvoda
Kompanija Koteks Production iz Tešnja, u saradnji s partnerima iz Njemačke, Slovenije, Poljske i Hrvatske, razvila je novu liniju proizvoda „Tactical S“. Radi se o uniformama za vojsku, policiju i specijalne službe.
– Proizvodi su certificirani u renomiranim i akreditiranim laboratorijama u firmama partnerima – kaže Hamza Hotić, direktor proizvodnje.
- Izvoz porastao 12 posto
Izvoz iz BiH u prvoj polovini godine iznosio je 5,8 milijadi KM, što je za 12 posto više nego u istom periodu 2017. godine. Istovremeno, uvoz je iznosio 9,3 milijarde KM, što je za 8,1 posto više nego u istom periodu prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 62,5 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit iznosio 3,5 milijardi KM.
- Firma iz Konjica izvozi na 4 kontinenta
Agencija Reuters objavila je reportažu o kompaniji Zanat iz Konjica, u vlasništvu porodice Nikšić, koja proizvodi ručno rađeni namještaj za svjetska tržišta. Zanat izvozi oko 95 posto proizvoda od oraha, hrasta i javora, uglavnom u Evropu, Sjedinjene Države, Australiju i Hong Kong. Cijene po komadu namještaja se kreću od 700 do 4.000 eura.
- Egipat nabavlja puške bh. kompanije
Prva domaća bh. puška, napravljena u šest modela, koju je prošle godine proizvela goraždanska kompanija „AC Unity“, trebala bi uskoro biti isporučena oružanim snagama Egipta i pripadnicima tamošnje specijalne policije. Puške su prošle godine uspješno prošle sva testiranja u Norveškoj i zvanično dobile NATO kod kako bi se mogle izvoziti na strano tržište. Upravo je Egipat među prvima pokazao interesiranje za bh. vojno naoružanje.
1.Velika investicija u Sanski Most
Vlasnik njemačke kompanije HIK GmbH, Berthold Brentrup, na inicijativu svojih radnika iz Hrustova u Sanskom Mostu, odlučio je dio proizvodnje prebaciti u Bosnu i Hercegovinu. U martu 2018. osnovao je firmu “HIK – SM“ d.o.o., sa sjedištem u ulici Prvomajska bb u Sanskom Mostu, koja bi u januaru naredne godine trebala početi proizvodnju, a do 2020. planirano je zapošljavanje 100 ljudi.
Biznis info