Tijesan poraz “Proma” u Čapljini

0
78

U nedjelju, 19. decembra, u Čapljini je odigran susret 11. kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK Čapljina i KK Promo Donji Vakuf. U uzbudljivoj utakmici više pribranosti u finišu imala je domaća ekipa koja je pobijedila rezultatom 91:87 (27:19; 20:19; 21:17; 23:32). Domaći su vodili od samog početka i tek polovinom druge četvrtine Promo uspijeva da uhvati priključak i u jednom trenutku dođe i do minimalne prednosti. Međutim, do poluvremena Čapljinci ponovo odlaze na plus 8. U trećoj četvrtini vrlo dobri Wade pravi drugu nesportsku grešku, čime je utakmica za njega završena, a velikih 13 razlike za domaće ne početku zadnjeg perioda činilo se teško dostižnim. Ipak, zahvaljujući kapitenu Mustafici i večeras sjajnom Džihanu, Promo u samom finišu stiže na samo poen zaostatka (84:83). U sljedećem napadu Luzaić pogađa pod faulom i sigurnim šutem sa linije slobodnih bacanja donosi svom timu prednost od dva posjeda koja Promo u penal završnici nije mogao stići. U ekipi Čapljine najbolji je bio iskusni centar Gojko Sudžum sa 25 poena, Matija Milin dao je 17, Vladimir Ivelja 15, Jure Brajković 14, te Aleksa Jugović i Milan Luzaić po 10 poena. U ekipi Proma najefikasniji je bio Nedim Mustafica sa 24 poena. Briljirao je Admir Džihan sa ukupno 21 poenom, četiri trojke iz četiri pokušaja, te iznuđene dvije nesportske greške protivnika i ukupni indeks korisnosti velikih plus 30. Nažalost, njih dvojicu nije adekvatno ispratio ostatak ekipe, CJ Wilson dao je 15 poena, Antonio Wade 10, Berin Gudić 8, Brian Battle 5, Dino Alkić i Ibrahim Mulaomerović po 2, dok se Željko Klještan nije upisao u strijelce, a Miloš Kostić uopće nije ulazio u igru.
Loše otvaranje utakmice, slaba odbrana u prvom poluvremenu i ponovo ispodprosječan vanjski šut koštali su Promo prve gostujuće pobjede u sezoni. No, vremena za žaljenje nema. Već idućeg vikenda u Donji Vakuf dolazi direktni protivnik u borbi za opstanak, ekipa Kaknja, a pobjeda se, nakon serije loših rezultata nameće kao imperativ. Večerašnjom igrom i borbenošću, pogotovo u zadnjoj četvrtini, Momci s Vrbasa pokazali su da mogu i znaju igrati. U utakmicama koje slijede potrebno je ponoviti takvu igru ali tokom svih 40 minuta i rezultat sigurno neće izostati.