Svjetska populacija će sredinom novembra dostići osam milijardi – što je svjedodžba naučnih otkrića i poboljšanja u ishrani, javnom zdravlju i sanitarnim uslovima. Ali, kako čovječanstvo postaje sve veće, tako je i sve više podijeljeno.
Iako je tačno da činjenica kako će uskoro na našoj planeti živjeti osam milijardi stanovnika pokazuje da su se sami uslovi života poboljšali u smislu zdravstva i slično, tačno je da je svijet od osam milijardi stanovnika prepun tenzija, nepovjerenja, kriza i sukoba.
Činjenice govore same za sebe. Milijarderi kontrolišu onoliko bogatstva koliko i najsiromašnija polovina svijeta. Jedan posto ljudi u svijetu ima petinu svjetskog prihoda, dok oni u najbogatijim zemljama mogu očekivati da će živjeti i do 30 godina duže od onih u najsiromašnijim. Kako je svijet postao bogatiji i zdraviji u posljednjih nekoliko decenija, ove nejednakosti su također rasle.
Povrh ovih dugoročnih trendova, ubrzana klimatska kriza i nejednak oporavak od pandemije koronavirusa predstavljaju “turbo nejednakosti”. Kako najavljuju svjetski naučnici, a kako je saopćeno i na Konferenciji Ujedinjenih nacija UN-a (COP27) koja se trenutno održava u egipatskom Sharm-El-Shaikhu: “Idemo ravno prema klimatskoj katastrofi, dok emisije i temperature nastavljaju rasti”.
Rat u Ukrajini doprinosi tekućim krizama u vezi s hranom, energijom i finansijama, najviše pogađajući ekonomije u razvoju.
Zemlje u razvoju suočavaju se s ogromnim dugovima, rastućim siromaštvom i glađu i sve većim utjecajima klimatske krize. Imaju male šanse da ulažu u održivi oporavak od pandemije, prelazak na obnovljive izvore energije ili obrazovanje i obuku za digitalno doba, a ljutnja i ogorčenost prema razvijenim zemljama dostižu prelomne tačke.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres kaže da toksične podjele i nedostatak povjerenja uzrokuju kašnjenja i zastoje u nizu pitanja – od nuklearnog razoružanja preko terorizma do globalnog zdravlja.
“Moramo obuzdati ove štetne trendove, popraviti odnose i pronaći zajednička rješenja za naše zajedničke izazove”, poručuje on.
As the world’s population reaches 8 billion, our human family is growing more divided.
Unless we bridge the yawning chasm between the global haves & have-nots, we are setting ourselves up for more tensions & mistrust, more crisis & conflict.https://t.co/Vs1LfnsaTR
— António Guterres (@antonioguterres) November 11, 2022
“Nadam se da će COP27 usvojiti historijski Pakt o klimatskoj solidarnosti prema kojem se razvijene i ekonomije u usponu ujedinjuju oko zajedničke strategije i kombinuju svoje kapacitete i resurse za dobrobit čovječanstva. Bogatije zemlje moraju pružiti ključnim ekonomijama u usponu finansijsku i tehničku podršku za prelazak sa fosilnih goriva. To je naša jedina nada da ispunimo naše klimatske ciljeve”, ističe Guterres.
Ipak, kaže da ima ogromnu vjeru u ljudsku solidarnost, pa se, u svom intervjuu za usatoday.com prisjetio riječi Mahatme Gandija:”Svet ima dovoljno za svačije potrebe – ali ne i za svačiju pohlepu.”
Izvor: Klix.ba