Sutra obilježavanje stradanja Bošnjaka u Jezeru

U subotu, 1. juna, održat će se centralni dio manifestacije posvećene sjećanju na zločine na području Medžlisa Islamske zajednice Jajce pod nazivom “Spomen njima, po(r)uka nama”. Ova važna manifestacija ima za cilj sjećanje na stradanje Bošnjaka iz Jezera, Ljoljića i Čerkazovića, koje se dogodilo prije 32 godine.

Tog kobnog 3.juna i 10.septembra 1992. godine ubijane su žene, djeca, starci pa čak i cijele porodice. Do sada je pronađeno, identificirano te ukopano 39 žrtava, dok se traga još za 18 mještana, starci pa čak i čitave porodice:

• ubijeno je 36 muških i 21 ženska osoba,
• ubijeno je 7 maloljetnih osoba (ispod 18 godina),
• ubijeno je 17 osoba preko 65 godina starosti,
• pronađeno i ukopano ukupno 39 osoba,
• nepronađenih osoba 18,
• najstarija osoba Bešlić Mevla imala je 86 godina,
• najmlađa osoba Zobić Adis imao je samo 9 godina,
• prosjek godina ubijenih osoba je 51 godina.

Organizatori, Medžlis Islamske zajednice Jajce i Udruženje “3. juni” iz Jezera, pripremili su tradicionalnu manifestaciju koja će se održati u Jezeru na mostu, Simboličnim bacanjem cvijeća u rijeku Plivu, učenjem Fatihe, kao i prigodnim vjerskim programom u 12 sati bit će odata počast za 57 nevinih žrtava

Gotovo svake godine, Bošnjaci iz Jezera bivaju zaboravljeni i od strane Sarajeva i Banje Luke. Jedina veza s Federacijom ostvaruje se putem Medžlisa IZ-e Jajce i Općine Jajce. Ostaje nam da vidimo hoće li se iko sjetiti ove godine Jezera i nevinih žrtava s viših nivoa vlasti.

Traže nestale

Zločinci koji su ubili Bošnjake iz Jezera 2. i 3. juna nisu sudski procesuirani. Niko nije odgovarao iz srpske vojske ni po komandnoj dužnosti. Svi komandanti i komandiri jedinica koji su bili u Jezeru 2. i 3. juna ostali su na svojim dužnostima i kasnije napredovali u Vojsci Republike Srpske.

Iako je u zločinu 10. septembra u Ćerkazovićima i Ljoljićima sudjelovalo jedanaest počinitelja, samo četvorica su osuđena: Zoran, sin Branka Marića; Mirko, sin Mile Pekeza; Mirko, sin Špire Pekeza; i Milorad, sin Ljupka Savića. Pravosuđe Bosne i Hercegovine ima informacije o svim sudionicima zločina, a njihova su imena navedena u presudama osuđenima. Organizatoru zločina, Jovi Jandirću, i Slobodanu Pekezu trenutno se sudi u Višem sudu u Beogradu.

Da su srpski vojni i civilni organi adekvatno reagovali prema počiniocima zločina 2. i 3. juna u Jezeru – među kojima su vjerovatno bili i oni koji su učestvovali u zločinu 10. septembra – vjerovatno se ovaj posljednji masakr ne bi ni desio. Međutim, izostanak adekvatne reakcije i sankcija tih organa pokazao je zločincima da mogu nekažnjeno ubijati nezaštićene i potpuno nedužne bošnjačke civile.

Porodice ubijenih ne samo da traže pronalazak posmrtnih ostataka svojih najmilijih, već se bore i za pravdu. Vjeruju da će istina izaći na vidjelo i da će odgovorni za ove zločine biti privedeni pravdi.

Za 18 mještana Jezera još uvijek se traga.

Cvijet sjećanja

Bijela ruža, ili cvijet “Sjećanja,” postala je neslužbeni simbol sjećanja na žrtve zločina na području opštine Jezero, a osmislila ga je Amela Iskrić-Hadžić, diplomirani inženjer arhitekture. Nošenjem ovog jezerskog cvijeta želi se poslati poruka širom Bosne i Hercegovine da se zločin neće nikada zaboraviti.

Niz manifestacija

U sklopu ove manifestacije dove šehidima proučene su danas u Cvitoviću i Pšeniku, dok će sutra džuma-namaz biti održan u Kokićima.

Tokom godine, na području Medžlisa Islamske zajednice Jajce organizuje se 13 šehidskih mevluda, koji pružaju priliku za osvježavanje sjećanja na najbolje sinove Bosne i Hercegovine, kao i na civilne žrtve rata. Ovim aktivnostima, Medžlis Jajce nastoji da oživi kulturu sjećanja, probudi kolektivnu svest i očuva kulturu pamćenja.

Pored ovoga, Medžlis Islamske zajednice Jajce je izdao dvije knjige na temu ratnih dešavanja: „Zločini nad Bošnjacima Jajca, Jezera i Šipova, 1992-1995” i „Vječna pouka – monografija šehida i poginulih boraca Jajce 1992-1995”.

 

 

 

(Jajce Online)

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print