Stiže zimsko računanje vremena: Uskoro ponovo pomjeramo kazaljke na satu

Krajem oktobra 2024. godine u Europi će se ponovo izvršiti prelazak s ljetnog na zimsko računanje vremena. Za mnoge ljude to znači da mogu spavati sat vremena duže.

No, kao i svake godine, postavlja se pitanje: Hoće li se sat pomjerati unaprijed ili unazad?

U BiH su se kazalje počele pomjerati 27. marta 1983. godine, za vrijeme SFRJ, prije svega radi očekivane ekonomske koristi – boljeg funkcionisanja jedinstvenog tržišta, transporta i komunikacija, industrije.

EU je, međutim, odlučila da zbog izostanka veće koristi od toga, 2021. godine odustane od pomjeranje satova dvaput godišnje, prepuštajući članicama da li će tada za stalno ostati na „ljetnjem“ ili uobičajenom – „zimskom“ računanju vremena.

No, zbog pandemije koronavirusa, ovo nikada nije realizovano.

Kada pomjeramo vrijeme?

Promjena na zimsko računanje vremena, također poznato kao standardno vrijeme, događa se svake godine posljednje nedjelje u oktobru. U 2024. godine ovaj datum pada u noći sa subote 26. na nedjelju 27. oktobra. Ovog dana, svi satovi će biti vraćeni za jedan sat unazad u 3:00 sata ujutro (srednjeevropsko ljetno vrijeme).

To znači da će ponovo biti 2:00 ujutro i da ćete dobiti dodatni sat sna. Ljetno računanje vremena završava i standardno vrijeme, srednjoevropsko vrijeme (CET), ponovo stupa na snagu.

Pitanje koje si mnogi ljudi postavljaju svake godine. Prilikom prelaska na zimsko računanje vremena, sat se vraća jedan sat unazad. To znači da sada „vraćate“ sat koji ste „izgubili“ kada ste u proljeće prešli na ljetno računanje vremena.

Tokom ljetnog računanja vremena, sat se pomjera za jedan sat unaprijed – tako da gubite jedan sat te noći. Kada pređete na zimsko računanje vremena, vraćate se na sat, što takođe znači da možete spavati sat duže te noći.

Razlika između ljetnog i zimskog računanja vremena

Zimsko vrijeme, također poznato kao standardno vrijeme, odgovara srednjoevropskom vremenu (CET), koje je jedan sat ispred univerzalnog vremena (UTC+1). U ljetnom vremenu, međutim, satovi se pomjeraju za jedan sat unaprijed, tako da važi srednjoevropsko ljetno vrijeme (CEST), koje je dva sata ispred univerzalnog vremena (UTC+2).

Ovakvo računanje vremena je, smatra se, zapravo ispravno, a u njemu sudjeluje otprilike 70 posto zemalja diljem svijeta. Amerikanci pomiču satove prve nedjelje u martu, a vraćaju ih na standardno vrijeme prve nedjelje u oktobre. Evropljani ljetno računanje vremena započinju zadnjom nedjeljom u martu i završavaju zadnjom nedjeljom u oktobru.

Spavanje sat vremena duže mnogi će dočekati s oduševljenjem, ali to ne znači da će povoljno utjecati na biološki sat kojeg svatko od nas ima u sebi. Ovo može uzrokovati stanje kroničnog umora, iscrpljenosti i glavobolje, a pojedinci te osjećaju znaju usporediti s osjećajem jet laga.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print