Prijedlog zakona o porezu na dohodak i Prijedlog zakona o doprinosima naći će se na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH 28. i 29. marta, nakon što je zakon uslijed brojnih kontroverzi povučen s dnevnog reda krajem prošle godine.
Iz Vlade Federacije BiH uvjeravaju da je riječ o zakonskim rješenjima čiji je cilj rasterećenje poslodavaca, ali i rast plaća radnika. No, iako je dobar dio sadržaja koji se nalazi u pomenutom zakonu već poznat, možda bi bilo dobro podsjetiti šta je to, što bi se trebalo naći u prijedlogu o kojem će zastupnici glasati sljedeće sedmice.
Znači, osnovna premisa je da se novim Prijedlogom zakona o doprinosima snižava bruto opterećenje na platu sa dosadašnjih 41,5 posto na 32,5 posto. Ovo bi, kako kažu iz Vlade FBiH, stvorilo pretpostavke za rast plaća u realnom sektoru. Na primanja do 800 KM, kako je ranije najavljeno, neće se naplaćivati porez.
Što se tiče doprinosa, ukoliko bi zakon stupio na snagu, oni bi se za PIO osiguranje obračunavali po stopi od 17,5 posto, za zdravstveno po stopi od 13,5 posto, a za osiguranje u slučaju nezaposlenosti 1,5 posto.
Ono što je također novost je da novi zakon drugačije tretira naknade poput toplog obroka, prijevoza i regresa, koji se do sada nisu oporezivali, a usvajanjem novog zakona bi bio oporezivan. I ovo su pojasnili iz Vlade rekavši da bi se ove naknade u pravilu sjedinile sa plaćom, što bi dugoročno bilo dobro za radnike jer bi, primjerice, bili kreditno sposobniji. Također, one će ulaziti u osnovicu za penziju što znaći da će i ona biti veća.
U daljem pojašnjenju, iz Vlade FBiH su naveli da su postojeća zakonska rješenja zastarjela obziroma da su naslijeđena iz bivše SFRJ, nefunkcionalna i neprilagođena današnjem vremenu privređivanja.
Također su naglasili da je, primjerice Hrvatska, slične odredbe promijenila prije 15 godina, Srbija prije 10, a entitet RS prije sedam godina.
“Kada nekome iz Evrope spomenete neoporezive naknade poput naknade za prijevoz, topli obrok, regres, u čudu gledaju jer ne razumiju o čemu se radi”, dodaju iz Vlade FBiH.
Što se tiče takozvanih freeelancera oni, kao i radnici koji rade prema ugovoru o djelu, plaćat će veće stope doprinosa i poreza na dohodak nego što plaćaju sada.
Radnici koji trenutno rade po ovim uslovima plaćaju doprinose za zdravstvo u iznosu od četiri posto te doprinose za PIO u iznosu od šest posto, međutim, oni trenutno nemaju pravo na zdravstveno osiguranje, niti im išta ulazi u osnovicu za penziju.
Novim zakonom taj broj će iznositi 13,5 posto doprinosa za zdravstvo i 17,5 posto za PIO.
Procijenjene uštede za privredu koje bi bile ostvarene stupanjem na snagu predloženih zakona, zaključuju iz Vlade FBiH, su oko 400 miliona KM godišnje.