Šta kaže Pravilnik FSBiH: Čeka li Sarajevo drakonska kazna?

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine imat će pune ruke posla poslije revenš utakmice četvrtfinala Kupa BiH između Sarajeva i Borca, a koju su domaći igrači prekinuli u sudijskoj nadoknadi kod prednosti Banjalučana rezultatom 2:1.
Iz tabora Sarajeva odlučili su se na nepopularan potez izrevoltirani suđenjem i odlukama koje je tokom utakmice donosio glavni arbitar Mateo Musa.
O prekidu utakmica govori član 65 Disciplinskog pravilnika Fudbalskog Saveza Bosne i Hercegovine.
Isti član kaže da bi Sarajevu mogli biti oduzeti bodovi uz novčanu kaznu.
– Ako je tim za vrijeme utakmice prouzrokovao nerede zbog kojih je utakmica prekinuta ili je napustio teren za igru, pa utakmica nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 6 bodova, odnosno od 3 do 6 negativnih bodova i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM – piše u Pravilniku.
– Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana ponovi ili tim počini teži prekršaj, zbog čega je utakmica prekinuta i nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 6 do 12 bodova, odnosno od 6 do 12 negativnih bodova i novčanom kaznom od 5.000 KM do 10.000 KM.
Disciplinski pravilnik Fudbalskog saveza BiH
Disciplinski pravilnik predvidio je kazne i igrače ili sportske radnike koji izazovu prekid meča.
– Ako igrač ili sportski radnik izazove prekid utakmice koja ne bude nastavljena, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od 3 do 12 utakmica i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od tri mjeseca do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
– Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana okvalifikuje kao teži prekršaj ili se ponovi, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 2.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 3.000 KM.
Kada je u pitanju nagovaranje na prekid utakmice, igrač ili sportski radnik koji nagovara tim da iz bilo kojih razloga napusti teren, ili da ne započne igranje utakmice, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom vršenja funkcije od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana ponovi, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 3.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
U Disciplinskom pravilniku dalje se navodi da u slučaju ako prihvate nagovaranje i teren napuste do četiri igrača, a ostali nastave igru, bit će kažnjeni igrači koji su napustili teren zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana.
– Ako prihvate nagovaranje, pa teren napusti najmanje pet igrača, zbog čega se utakmica prekida, biće kažnjeni igrači koji su napustili teren zabranom igranja od godinu dana do dvije godine. Ako se prihvati nagovaranje pa cijeli tim napusti teren, odnosno ne otpočne utakmicu, pa ista bude prekinuta, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 12 bodova odnosno od 3 do 12 negativnih bodova.
Disciplinski pravilnik FSBiH

Disciplinski pravilnik FSBiH
Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print