Na prošlosedmičnoj sjednici Skupština Srednjobosanskog kantona jednoglasno je usvojila Strategiju prema mladima 2022-2027. Za mlade u Srednjobosanskom kantonu ovo znači kreiranje novih programa i prilika koje će unaprijediti položaj mladih. Novi programi i prilike koje će se provoditi u narednim godinama zasigurno će osigurati bolje uslove u oblastima zapošljavanja, obrazovanja, zdravstvene i socijalne sigurnosti mladih, te bolje podrške aktivizmu, kulturi i sportu mladih. Jedini objektivni put ka poboljšanju položaja mladih je zajedničko djelovanje svih relevantnih institucija i aktera kroz politiku prema mladima.
Posebno je važno naglasiti da su strategijom predviđene aktivnosti koje će mladima osigurati učešće u procesima odlučivanja i podrške omladinskim organizacijama i razvoju omladinskog sektora u ovom dijelu BiH, ali i podržati kvalitetnije stambeno zbrinjavanje mladih.
Predložene mjere i aktivnosti ovom strategijom su zasnovane na ranije provedenom istraživanju o potrebama i problemima mladih, te analizom postojećih i dosadašnjih programa koje su se provodile u ovom kantonu. Kroz predloženih sedam strateških ciljeva u predviđenom periodu neke od važnijih mjera odnose se na bolje i kvalitetnije obrazovanje kroz koje će se osigurati više prakse, podršku mladima na tržištu rada i kroz programe za razvoj poduzetništva mladih, te niz mjera i aktivnosti koji će aktivnije podržati uključivanje mladih u procesima donošenja odluka i bolju suradnju vlasti na kantonalnom nivou sa lokalnim upravama.
Proces izrade prvog strateškog dokumenta za mlade na području Srednjobosanskog kantona vodio je Radni tim za izradu Strategije za mlade u Srednjobosanskom kantonu, u saradnji sa Institutom za razvoj mladih KULT, a na inicijativu Suzane Krišto, zastupnice u Skupštini Srednjobosanskog kantona.
Izvor: mladi.org