Semberski proizvođači u jesenju sjetvu ulaze praznih džepova

Berba kukuruza u najvećoj bh. žitnici ovih dana privodi se kraju. Ratari nezadovoljni. Prinos je, zbog suše, umanjen i do 70%, te su proizvođači i ovaj put ostali praznih džepova i to na pragu velike jesenje sjetve hljebnog žita. Po svemu sudeći, upozoravaju, ovogodišnja sjetva nije izvjesna, posebno kada se uzmu u obzir stalna poskupljenja proizvodnih inputa.

Za litar dizel goriva potrebno je dati šest litara mlijeka – ovako svoju priču počinje Radislav Ilić, proizvođač mlijeka iz Semberije. Jedan od mnogih u ovoj proizvodnji koji zbog, kako kaže, nemara nadležnih i neisplative proizvodnje, razmišlja o gašenju farme.

“Stanje u stočarstvu je katastrofalno! Mlijeko ne prati ni približno ostale cijene, tako da smo u jako nezavidnoj situaciji. Teško da ćemo izdržati. Mlijeko poskupljuje dva feninga mjesečno, a gorivo dva do tri feninga svaki dan. Pa neka se neko zapita koliko meni litara mlijeka treba da obradim hektar zemljišta?”, poručuje Ilić.

Brinu farmeri i zbog nedostatka stočne hrane. Proizvodnja kukuruza zasnovana je na površini od oko 26.000 hektara ove godine nije dala željeni rezultat. Ukupan obim proizvodnje kukuruza u Semberiji smanjen je za više od 70%. U jesenju sjetvu ulaze praznih džepova, te je pitanje, kažu, koliko će se proizvođača uopšte odlučiti na zasnivanje proizvodnje hljebnog žita ove jeseni.

“Gorivo je u zadnja tri dana dvaput poskupjelo. Već je preko 3,30 KM. Sjemenska pšenica kreće se od 150 do 200 KM po toni, a mi smo našu davali po 65 KM. To znači da smo trebali dati 300 kg naše pšenice za 100 kg sjemenske. Jako je teška situacija za jesenju sjetvu”, kaže proizvođač Goran Spasojević.

“Ako se ovako nastavi – nemarom institucija po pitanju domaće proizvodnje i zaštite – ostaće se bez hrane, bez poljoprivrednih proizvođača, a na kraju i bez stanovništva”, poručuje Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice.

Nadležnima su uputili apel da pod hitno donesu mjere kojima će sačuvati domaću proizvodnju. Ili bar ono što je od nje ostalo.

federalna.ba

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print