Rukometaši BiH odigrali najbolji meč na Evropskom prvenstvu, ali nije bilo dovoljno za prvu pobjedu

0
62

Španija ipak na kraju slavila

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je odigrala svoj posljednji meč na Evropskom prvenstvu u Slovačkoj i pružila daleko najbolju partiju, ali nije bilo dovoljno jer je Španija na kraju slavila rezultatom 28:24.

Nakon silnih problema zbog koronavirusa, Zmajevi su osakaćeni morali da odigraju utakmice grupne faze. I dok su u duelima sa Švedskom i Češkom zakazali, doživjeli teške poraze, protiv favorizovane Španije u trećem kolu druga priča.

Još jednom se dokazalo da najbolje igramo kada nas svi otpišu ili kada ne postoji nikakav rezultatski pritisak. Rasterećeni izabranici Ivice Obrvana su napokon zablistali, a trostruki prvak Evrope teško se nosio s tim, tek je u završnici uspio da preokrene stvari u svoju korist.

Meč smo otvorili golom, ali onda nije uslijedila neka crna rupa i serija Španaca, već naprotiv kontrolisali smo uveliko situaciju na parketu. Ekipe su se određeno vrijeme smjenjivale u vodstvu, a naši momci u dva su navrata imali napade za plus tri.

Uspjeli su se Španci vratiti, izjednačiti na 12:12, a onda Karačić pogađa za novu našu prednost, da bi u zadnjoj sekundi prije odlaska na odmor Herceg pogodio udarcem iz daljine za 14:12.

Bilo je to poluvrijeme za pamćenje, ali trebalo je odigrati još pola sata protiv rukometne sile kakva je Španija.

Golom Karačića u 33. minuti smo prvi put poveli s tri razlike, no nažalost dopustili smo Španiji da se vrati. U 38. minuti bilo je 17:16, ali ubrzo Herceg zabija za novih plus dva. Bilo je jasno da nas čeka paklena završnica u Bratislavi.

Imali su Španci veliku šansu da izjednače, ali Burić brani zicer, a na drugoj strani Vranješ pogađa za 19:17, a ubrzo nakon toga Herceg sjajnim udarcem za novih plus tri.

I kada se činilo da lomimo Španiju, popuštamo, nekoliko grešaka u napadu, pa dopuštamo protivniku da 15 minuta prije kraja dođe do potpunog povratka (20:20).

U ostatku meča dosta neizvjesno, Španci promašuju neke čiste kontre, ali u 52. minuti dolaze do plus dva (24:22), a ubrzo sa sedmerca i plus tri i više nije bilo nade za naše rukometaše.

Najefikasniji u našem sastavu bio je Karačić sa šest golova, dok su Herceg i Perić postigli četiri, a tri gola Prce, kojem je ovo bila i posljednja utakmica u dresu BiH. Po dva su dali Burić i Dragnić. Burić je sakupio 10 odbrana i proglašen je za igrača utakmice. Kod Španije Casado sedam golova, Marquez četiri, a po tri Figueras i Odriozola.

Španija je s tri pobjede prošla dalje, BiH s tri poraza ide kući, a Švedska i Češka večeras u direktnom okršaju odlučuju o drugom putniku iz grupe E u daljni krug natjecanja.