Rudnici u Varešu udvostručiće općinski budžet

U Varešu, planinskom gradu sa istorijom rudarstva koja datira iz rimskog doba, velike su nade da će britanska kompanija Adriatic Metals donijeti radna mjesta i potaknuti ekonomski preporod koji je Bosni i Hercegovini itekako potreban, piše Reuters.

Agencija navodi da su direktne strane investicije u BiH već opale jer birokratija odvraća investitore. U prvoj polovini ove godine smanjene su za skoro 50% u odnosu na godinu dana ranije jer je pandemija paralizovala ekonomsku aktivnost.

Sada Adriatic Metals daje značajan poticaj uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj, koja je ove sedmice objavila da je kupila 2,6% udjela u kompaniji za 6,6 miliona eura.

Nakon što je 2017. kupila bosanskohercegovački Eastern Mining, kompanija Adriatic Metals uložila je oko 20 miliona dolara u geološka istraživanja i planira uložiti oko 200 miliona dolara do kraja 2022. godine, kada bi proizvodnja trebala započeti pod uslovom da vlasti izdaju potrebne dozvole.

Početkom ovog mjeseca, Adriatic Metals je kupio i Tethyan Resource Corp., koja je vlasnik dva rudnika cinka i olova u susjednoj Srbiji, čime je postala regionalni igrač, rekao je Reutersu generalni direktor Eastern Mininga Adnan Teletović.

On kaže kako bi rudarstvo moglo zaposliti oko 380 ljudi kako bi pomogli u radu dva nalazišta za koja se očekuje da sadrže srebro i cink, kao i zlato i olovo.

Vlasti u Varešu, koji je bio rudarski i industrijski grad do sredine devedesetih kažu da bi oživljavanje rudarstva bilo od velike koristi.

“Koncesijske naknade, kad se počnu u potpunosti slivati u opštinski budžet, skoro će ga udvostruliti. Otvaranje rudnika donosi i otvaranje novih radnih mjesta u mnogim pratećim sektorima”, rekao je gradonačelnik Vareša Zdravko Marošević.

D. Hadžić

izvor: centralna.ba

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print