Rezultati ankete: Koliko radnika poslovni subjekti u SBK -a planiraju zaposliti ?

0
149

 

Služba za zapošljavanje KSB/SBK Travnik je provela anketu ispitivanje tržišta rada, u januaru 2021. godine, uz saradnju s Federalnim zavodom za zapošljavanje. Federalni zavod za zapošljavanje je osigurao tehnička sredstva – tableti, koji su podijeljeni po ispostavama, a Služba je (sukladno ustaljenoj praksi) evidentirana pitanja ‘prebacila’ u dokument upitnika u pisanoj formi.
Ovo je redovita aktivnost Službe.
U svrhu ispitivanja tržišta rada anketirani su poslodavci koji zapošljavaju 5 ili više radnika i to privatna poduzeća (realni gospodarski sektor), te društvena poduzeća i ustanove (do 5% od ukupnog broja anketiranih). Provedbu same ankete izvršili su voditelji ispostava i savjetodavci I Službe za zapošljavanje.
Primarni cilj ove ankete odnosi se, uglavnom, na stjecanje realnog uvida u stanje na tržištu rada, koje se temelji na prikupljanju podataka i informacija, a iznesena mišljenja, ocjene i sugestije poslodavaca bitno utiču na formiranje određenih stavova, izvođenje potrebnih zaključaka i davanje odgovarajućih preporuka, čime se potvrđuje vjerodostojnost cjelokupne analize tržišta rada.
Anketa je od posebnog značaja za ovu Službu, jer se njome ostvaruje i afirmira neposredan
kontakt s poslodavcima, te jača društvena uloga u posredovanju u zapošljavanju nezaposlenih osoba. Pored uloge u posredovanju u zapošljavanju, rezultati ankete trebali bi poslužiti i kao temelj za provedbu stručne pripreme, odnosno prekvalifikacije-obuke nezaposlenih osoba, te utvrđivanje suficitarnosti odnosno deficitarnosti pojedinih zanimanja, a posebno bi trebala poslužiti kao dobar
temelj za provedbu upisne politike, kako u srednjim školama, tako i na visokoškolskim ustanovama na području našeg kantona, što do sada nije bio slučaj.
Za provedbu ankete sačinjen je poseban – prigodan upitnik, u kojem je od anketiranih traženo da iskažu svoje potrebe za djelatnicima u 2021. godini, na koje vrijeme će ih zaposliti, eventualne tzv. “viškove“, potrebe za prekvalifikacijom – obukom (radi lakšeg zapošljavanja, odnosno održavanja ukupne zaposlenosti u tvrtki), dosadašnja suradnja s ovom Službom i druga slična pitanja.
Anketa je vršena u manjem obimu nego prethodnih godina (do 2017. godine), zbog toga što smo anketirali uglavnom privatna poduzeća (anketiran je ukupno 141 subjekt; prošle – 2020. godine 123 subjekta; 2016. godine 400 subjekata).
Anketiranje je obavljeno on line, zbog mjera uvedenih i izazvanih pandemijom COVID-19.
Anketa je rađena metodom jednostavnog slučajnog uzorka, nakon koje je određena lista
ispitanika (poslodavaca). Okvir uzorka je baza podataka Porezne uprave Federacije Bosne i
Hercegovine. Veličina uzorka koja je utvrđena kao potrebna za ovo istraživanje je 1.200
poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine, od kojih njih 141 na području Kantona Središnja Bosna.

 

Ovoga puta smo trebali anketirati 141 poslodavca, od kojih je ukupno anketirano 134, ili 95,0%.
Veliki postotak vraćenih – popunjenih upitnika jasno upućuje na zaključak da i dalje postoji
zainteresiranost anketiranih za samu anketu.
U 2020. godini broj upitnika s iskazanim potrebama bio je 68 dok je ove, 2021. godine, 71 upitnik s iskazanim potrebama. Po općinama to izgleda ovako: Bugojno 12 upitnika (prethodne godine 9), Busovača 1 upitnik (prethodne godine 5), Dobretići 1 upitnik (prethodne godine 1), Donji Vakuf 4 upitnika (prethodne godine 4), Fojnica 0 upitnika (prethodne godine 1), Gornji Vakuf – Uskoplje 9 upitnika (prethodne godine 4), Jajce 7 upitnika (prethodne godine 9), Kiseljak 11 upitnika (prethodne godine 7), Kreševo 0 upitnika (prethodne godine 2), Novi Travnik 5 upitnika (prethodne godine 5), Travnik 13 upitnika (prethodne godine 11), Vitez 8 upitnika (prethodne godine 10).
Mišljenja smo da je relativno veliki broj anketnih upitnika kojima su iskazane potrebe za novim zapošljavanjem posljedica kvalitetnog i odgovornog anketiranja

 

Jedno od pitanja u anketi bilo je i to jesu li pojedini subjekti zadovoljni suradnjom sa Službom za
zapošljavanje, gdje su isti u postotku – 41,00% (u 2020. godini 50,00 %) iskazali svoje
zadovoljstvo, njih 6,70% su iskazali svoje nezadovoljstvo suradnjom, dok njih 50,70% nije niti zadovoljno, niti nezadovoljno suradnjom (ovo iz razloga što ovi poslodavci nisi niti ostvarili suradnju sa Službom u prethodnoj – 2020. godini).

Ove godine je, zbog novonastale situacije uzrokovane pandemijom COVID-19, jedno od pitanja
bilo koje su mjere poslodavci poduzeli ili planiraju poduzeti u vezi s poslovanjem i zaposlenima,
gdje su isti najčešće odgovorili da bi se odlučili na skraćenje radnog vremena njih 32,08%, nisu
poduzimali niti planiraju poduzimati nikakve mjere 27,61%, uvođenje rada u smjenama 22,38%, itd

U 2021. godini subjekti planiraju zaposliti ukupno 510 osoba (u 2020. godini 409), od čega
novootvorenih radnih mjesta 376 (u 2020. godini 254), ispražnjenih radnih mjesta 134 (u 2020. godini 155).
Promatrajući ukupno u 2021. godini, trebalo bi se zaposliti nešto više osoba – njih 510, nego u 2020. godini – njih 409.
Promatrajući po općinama, najveći broj osoba trebao bi se zaposliti u općini Novi Travnik –107, zatim u Gornjem Vakufu – Uskoplju – 92, Bugojnu – 90, Travniku – 79, a u općinama Fojnica – 0 i Kreševo – 0 taj broj je najmanji.

Više pročitajte na:

https://szzksbsbk.com.ba/wp-content/uploads/2021/02/INFORMACIJA-o-ispitivanju-trzista-rada-za-2021.-godinu_pdf.pdf