Radovanje proljeću – Sultan mevlud na Baginoj strani

0
115

Mnogi su običaji tokom minulih vremena nestajali, ali Sultan- mevlud, po mnogo čemu jedinstven u našoj zemlji, zahvaljujući generacijama Donjovakufljana, vjernim tradiciji, traje i danas.

Ovo radovanje proljeću i buđenju prirode, uz obavezna kuhana jaja i pržene kukuruzne kokice, vezuje se i za perzijsko praznovanje, odnosno iransku novu godinu i prenesen je u naše krajeve dolaskom Osmanlija, međutim sam običaj seže mnogo dalje u prošlost. Pronađeni materijalni dokazi govore o kontinuitetu organizovanog življenja na ovom prostoru unazad gotovo 3.000 godina. Za Sultan-mevlud vezuju se mnoge igre i i običaji. Mlađi Donjovakufljani takmičili su se u bacanju gurabija, čija će gurabija brže sići niz stranu a da se raspadne i da u njoj ostane kocka šećera. Igralo se klisa i pale, pravili  lukovi sa strijelama, djevojčice i djevojke su igrale štrika, dok su se u potezanju konopca i skoku u dalj često okušavali i stariji žitelji.

Najava lijepog i toplog vremena za prvi dan proljeća zasigurno će na osunčane padine Bagine strane u petak, 21. marta privući sve generacije Donjovakufljana. Na platou Sahat – kule prigodan program u petak, 21. marta od 14 sati  pripremaju JU Dom kulture i KUD “Nakib Abdagić Kiban” u okviru manifestacije ” U susret proljeću “.

Prevrtljivo proljetno vrijeme nikada nije bilo prepreka Donjovakufljanima, vjernim tradiciji, da obilježe Sultan  mevlud. Sljedeća fotografija podsjeća nas na jedan od „sniježnih“ Sultan mevluda, fotografija je napravljena 21. mart 2007. godine.

 

Kontinuitet življenja unazad 3.000 godina

Pronađeni materijalni dokazi: ostaci keramike i vrhovi kopalja iz ilirskog perioda sa Bagine strane, bronzani torkves ( ogrlica) i smotak bakarne žice datirani iz 10. / 9. p.n.e. pronađeni u Katića bašči, prahistorijski grob iz 9. / 8. p.n.e. i kasnoantička grobnica i ostaci sakralnog objekta u Studenoj česmi, proglašeni nacionalnim spomenikom BiH.