Na glasanju na Općim izborima u Bosni i Hercegovini prije dvije godine Dražen je u Tuzli na biračkom spisku pronašao svog djeda Dragutina. Ostao je šokiran, jer mu je djed preminuo 1980. godine.
Pored djeda Dragutina, na biračkom spisku su bila imena i drugih članova porodice koji su preminuli prije više od 12 godina.
Od Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Dražen je tražio da ispravi grešku i ona je uklonjena sredinom prošle godine.
– Zatekao sam i pokojnu tetku i pokojnu babu na biračkom spisku – kaže Dražen za RSE.
Primjer preminulih članova Draženove porodice koji su bili na biračkim spiskovima nije usamljen.
Prema evidenciji Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine do sada je ustanovljeno više od osam hiljada umrlih osoba na biračkim spiskovima.
U ovoj državnoj instituciji za RSE potvrđuju da je veći dio osoba “uklonjen iz tih evidencija”.
Zbog dugogodišnjeg problema koji se odnosi na to da se preminuli nalaze na biračkim spiskovima, nevladina organizacija “Pod lupom”, koja nadgleda izbore, je šest mjeseci uoči održavanja lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini u oktobru ove godine, počela provjere nepravilnosti koje se odnose na biračke spiskove.
Prema njihovoj evidenciji, kako je potvrđeno za RSE, od početka ove godine, odnosno za protekla tri mjeseca, pronašli su “novih” hiljadu osoba koje su preminule, a koje bi se mogle nalaziti na biračkim spiskovima.
Od Centralne izborne komisije, kantonalnih i entitetskih MUP-ova su zatražili informaciju da li se na centralnom biračkom spisku nalaze te osobe.
Provjere u 70 općina i gradova
Tehničke izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt nametnuo 26. marta jednim dijelom će regulisati i dugogodišnji problem u vezi biračkih spiskova.
Izmjenama će se omogućiti elektronska identifikacija birača i elektronsko brojanje glasova kako bi se smanjile zloupotrebe na biračkim spiskovima.
Pored toga, izmjenama će biti obuhvaćeni i birački odbori.
Prema riječima Zorana Petoša, iz “Koalicije pod lupom”, najveći broj preminulih je bio u bosanskohercegovačkom entitetu Federacija BiH i to u Kantonu Sarajevo.
Čak 390 osoba su u ovom kantonu preminule od početka godine i ova nevladina organizacija traži provjeru da li se i koliko ovih osoba nalaze na centralnom biračkom spisku.
Centralni birački spisak je evidencija građana Bosne i Hercegovine koji imaju biračko pravo.
Prema evidenciji Koalicije, u Banjoj Lluci je zabilježeno 247 preminulih osoba i za njih se traže provjere.
Iz “Koalicije pod lupom” upozoravaju i na probleme neprijavljivanja smrti, posebno osoba koje su preminule u inostranstvu.
– Ne dođe informacija u matične urede iz tih zemalja, i dalje postoje još ljudi koji imaju preko 100 godina, a koji se nalaze na biračkim spiskovima, jer nema dokaza o činjenici smrti da bi se te osobe mogle izbrisati iz evidencije – kaže za RSE Zoran Petoš iz “Koalicije pod lupom”.
Na problem neprijavljivanja smrti ukazali su i u Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine. Za RSE navode da se radi o “osobama koje potiču iz ruralnih sredina, a koje nemaju rodbinu, koja bi tu smrt i prijavila”.
Pojašnjavaju da su tri institucije – općinski matični uredi, ministarstva unutrašnjih poslova i Agencija za identifikaciona dokumenta (IDDEEA) dužne prijaviti umrle i nove punoljetne osobe na vrijeme za ažuriranje centralnih biračkih spiskova.
Šta kažu iz MUP-ova?
Osim od Centralne izborne komisije, “Koalicija pod lupom” zatražila je provjere o umrlim osobama od kantonalnih i entitetskih MUP-ova.
U Bosni i Hercegovini postoje dva entitetska i deset kantonalnih MUP-ova.
RSE je svim policijskim tijelima poslala upit o tome da li imaju informaciju u vezi toga da li se preminuli nalaze na biračkim spiskovima.
Tri od deset kantonalnih ministarstava su poslali odgovor do zaključenja teksta.
Tako je iz MUP-a Kantona 10, rečeno kako “nisu upoznati da li na biračkim spiskovima ima umrlih osoba”, te da “nisu upoznati ni sa određenim zloupotrebama biračkih spiskova”
Prema podacima “Koalicije pod lupom”, 68 osoba je preminulo od početka godine, zbog čega su zatražili provjeru od policije da li se ove osobe nalaze na biračkim spiskovima.
– Te provjere su u toku – kažu za RSE iz Ministarstva unutrašnjih poslova Livanjskog kantona, jednog od deset kantona u Federaciji BiH.
I Ministarstvo unutrašnjih poslove Kantona Sarajevo provjerava informacije dostavljene iz “Koalicije pod lupom”, navodi se u odgovoru iz ove institucije za RSE. Poručuju i da “uredno ažuriraju biračke spiskove”.
U odgovoru za RSE iz MUP-a Tuzlanskog kantona, provjerava se da li se 42 osobe preminule osobe nalaze na biračkim spiskovima, broj koji je utvrdila “Koalicija pod lupom”.
Provjere su tražene i za MUP Zapadnohercegovačkog kantona gdje je preminula 91 osoba.