Večeras je u Prvoj osnovnoj školi Donji Vakuf, održana promocija knjige „Umjetnost obrazovanja“ nastavnice, spisateljice i autorice 13 djela, Vernese Manov.
Moderatorica promocije bila je profesorica bosanskog jezika i književnosti, Midheta Spahić – Galešić, te promotorice, autorice i nastavnice, Samira Brkić, Mrisada Ždralović i Almedina Riđal, koje su istakle važnost ovakvih okupljana, te se osvrnule na obrazovanje kao najmoćnije oružje koje možemo koristiti da promijenimo svijet.
„Večeras prvi put želim reći da je emocija ono što me zaista vodi kroz život, a unutar te emocije ste svi vi, zajedno. Nikada ne pišem mnogo, jer ono što napišem, ne pročitam. Kolegice su se puno zahvaljivale meni, a zapravo mi svi trebamo jedni drugima pružiti ljudsku podršku i razumijevanje.Na čelu te podrške je naša direktorica, Selvedina Fazlagić, koju ja najviše “nasrklatim” od svih radnika, u najpozitivnijem smislu.“, istakla je autorica Vernesa Manov.
„Dragi gosti, želim da se svi osjećate lijepo i dobrodošlo u Prvoj osnovnoj školi, jer mi je zaista čast biti direktorica ove vrijedne autorice, nastavnice i spisateljice. Hvala vam što ste svojim dolaskom uveličali ovaj trenutak, jer nam vaša prisutnost mnogo znači.“, rekla je direktorica Selvedina Fazlagić.
Učenice i učenici dramske sekcije Prve osnovne škole Donji Vakuf, predstavili su se kroz recitacije i glumačke izvedbe, te u sklopu tog nastupa, prikazali priče i crteže koji se nalaze u knjizi, čiji su autori djece koja pohađaju ovu „Ustanovu.“ Također, ovom prilikom su pročitali odlomke iz knjige i na engleskom jeziku, te ih potom preveli i podijelili s publikom, čime su pokazali svoju kreativnost, znanje i hrabrost.
Kako je istakla u svom obraćanju, Vernesa je imala želju i ideju da upravo iz škole u kojoj radi, proizilaze njeni obrazovni i umjetnički angažmani. Navodi da su je na to podstakle okolnosti i sadržaji predstavljeni u knjizi, saradnici koji su svoje osvrte dali o pedagoškom radu, kao i učenici u ulozi autora. Ipak, primjećuje da su ti elementi nedovoljno povezani s temama i općim konceptom same knjige.
Nastavnica turskog jezika,osvrnula se i na važnost turskog jezika, zahvalivši Vernesi što joj je omogućila da i sama doprinese knjizi prevodeći jedan dio na svom jeziku
„Nemam zle namjere niti skrivenih misli, moj pogled na svijet, na djecu, školu i kolektiv dolazi iz mene kao jednog velikog, radosnog djeteta. I zbog toga mi je drago, jer da nisam takva, vjerovatno večeras ne bismo dali priliku našoj djeci, ne bi bilo velikih performansa, niti bismo imali najčarobniju djevojčicu u publici — Saru Terzić.Kolegice su dosta govorile o sadržaju knjige, a ja ne bih govorila o materijalu, već o energiji koju nosim u sebi.Važno je da se djelo s časova bosanskog jezika prenese i dalje izvan učionice, i da dotakne i druge. Hvala vam što razumijete moj kreativni haos, jer bez njega, ne bih mogla ni stvarati, ni pisati.“, istakla je autorica Vernesa Manov.
Djeca su, zajedno s publikom zapjevala, stvarajući emotivan i zajednički trenutak za pamćenje.
Priručnik je sufinansiran sredstvima iz fonda za kulturu „Ministarstva obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta“ Srednjobosanskog kantona, Udruženja „Bosona“ „Tićino“ i Općine Bugojno.
Članak pripremila: Sara Hadžić