Promo ostvario pobjedu u Mostaru

0
137

U petak, 18. februara, u Mostaru je odigrana zaostala utakmica 15. kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK Zrinjski Mostar i KK Promo Donji Vakuf, u kojoj su Momci s Vrbasa ostvarili pobjedu rezultatom 73:81 (21:15; 9:19; 25:28; 18:19). Popularnim Plemićima, koji su zakovani za dno tabele sa samo jednom pobjedom i 12 poraza, ovo je bila zadnja šansa da uhvate kakav takav priključak u borbi za opstanak. Zbog toga su od samog početka zaigrali agresivnu odbranu, koja je limitirala Promo na svega 15 poena u prvoj četvrtini. Istina, i igrači Proma su im u tome išli na ruku. Prvih 10 minuta odigrali su bez kvalitetne i požrtvovane odbrane, što je sigurno utjecalo i na nedostatak tečnosti u napadu. Drugi period domaći otvaraju serijom 5:0 i dostižu svoju najveću prednost (26:15). Kao da su igrači Bobana Ninića tek tada postali svjesni da ih dosadašnji pristup igri neminovno vodi u poraz. Zaigrali su mnogo angažovanije, u napadu je, uz standardno odličnog Gatlinga, proradio i Pendić sa dvije vezane trojke i do poluvremena je iskreiran preokret. U trećoj četvrtini Promo igra jako dobro, sa konstantnom prednošću oko desetak poena, da bi u zadnjoj sekundi tog perioda Zrinjski trojkom došao na minus 7. U prvoj polovini zadnje četvrtine Zrinjski je mnogo bolji. Bilo je to “crnih” pet minuta Proma, za koji prve poene u šestoj minuti četvrtog perioda pogađa Gatling i to sa linije slobodnih bacanja. U međuvremenu, Zrinjski je napravio seriju 10:0 i došao do prednosti, te su bacanja najboljeg pojedinca susreta donijela izjednačenje (65:65). A onda je Promo ponovo zaigrao svoju igru. Najprije Aleksandar Ilić daje 5 poena u nizu, a nakon njega to isto čini i večeras odlični Mulaomerović za seriju Proma 10:0. Ta prednost bila je dovoljna zaliha za ipak mirniju završnicu i novu, treću pobjedu u nizu. Na samom kraju viđen je i najljepši potez utakmice, Alkić baca loptu u kontru Gatlingu, a ovaj je sam sebi od parketa odbija na visinu za fenomenalno zakucavanje. Najefikasniji u domaćoj ekipi bio je Milenko Veljković sa 17 poena, dok je Josip Naletilić je uz 14 poena dodao i 8 asistencija. Shane Gatling utakmicu je završio sa 33 poena (slobodna bacanja 13 od 13), Aleksandar Ilić dao je 18, Ibrahim Mulaomerović 12, Ivan Pendić 11, Dylan Carl 8, te Haris Dedajić i Uroš Ilić po 2 poena.

Bila je ovo jako važna pobjeda Momaka s Vrbasa u ispunjavanju glavnog takmičarskog cilja, opstanku u društvu najboljih ekipa BiH. Slijedi nešto duža pauza, budući da smo slobodni u narednom kolu, a u međuvremenu je i završnica Kupa Mirza Delibašić i reprezentativna pauza. U drugom dijelu slijedi nam nešto teži raspored, ali smo pobjedama u zadnja tri kola sebi stvorili odličnu pretpostavku da i prije kraja takmičenja osiguramo opstanak. Čestitamo ekipi i želimo im lijep i ugodan odmor do novih uzbuđenja. Također, zahvaljujemo i grupi naših navijača, koja nas je bodrila u dvorani Bijeli brijeg.