Da mart može pokazati dva apsolutno različita lica govore primjeri iz 1952., 2001. i 2005. godine.
Na 30. mart 1952. godine u Makedoniji je u Velesu i Gevgeliji izmjereno čak 36 stepeni, što se kasnije potvrdilo kao verifikovan i relevantan podatak od strane Hidrometeorološke službe FNRJ. 25. marta 2001. u Sarajevu je mjereno (pro)ljetnih 27 stepeni, što je i dalje martovski rekord za područje Sarajeva.
Četiri godine poslije, 2. marta, temperatura je „skliznula“ duboko u minus, pa je tog jutra u Sarajevu u blizini aerodroma izmjereno čak -21 stepen, a u gradu „toplijih“ -17 stepeni.
Stoga neka ne čudi nagla smjena jakna-kratki rukav. Istina, još u utorak će biti prilično neprijatno i svježe za kratki rukav, ali kako budemo odmicali prema kraju sedmice, pričat će se druga priča.
Srijeda, četvrtak, petak, a vrlo izgledno i subota te nedjelja da će proći u obilju sunca i vrlo visokih temperatura zraka za ovo doba godine, s tim da u nedjelju poslijepodne postoji šansa za izolirane lokalne pljuskove kiše praćene grmljavinskim procesima, ponajprije u brdsko-planinskom dijelu centralne i istočne Bosne.
U srijedu će temperature u velikom dijelu zemlje preći 20 stepeni, u četvrtak dosegnuti granicu od 25°, a vrlo visoke temperature naročito u petak će biti posljedica povlačenja veće količine toplije vazdušne mase iz smjera Mediterana ka našem području uz slabo do umjereno južno i jugozapadno visinsko strujanje. Međutim, Genovska ciklona u tom periodu će biti „krivac“ naglog rasta temperature.
U petak, uz obilje sunca, temperature će se kretati od 22 stepena pa sve do 30 stepeni. Ni jutra više neće biti hladna, jer će od četvrtka posvuda jutarnje temperature biti iznad 8 stepeni. Na sjeveru zemlje ne treba iznenaditi da po prvi put u ovoj godini jutarnje vrijednosti temperatura u petak i subotu budu oko 15°, pa čak i stepen-dva i iznad 15 stepeni. Izgledni gradovi u kojima se po prvi put ove godine mogu izmjeriti prve tridesetice su očekivano Zenica, Banja Luka, Mostar, Valjevo i Loznica. 1998. godine, početkom aprila desila se slična situacija kao što treba da se desi sada.
Slučajno ili ne, 1998. godina kao i trenutna, bila je godina El Nino klimatološkog fenomena.
(NAP/MOJportal)