Onaj tko prati različite sajmove u BiH, godišnje manifestacije vinara i maslinara Zadružnog saveza Dalmacije i druge, nakon uvida mora se zapitati: Zašto je Hercegovina zastupljena sa skromnom paletom proizvoda? Na jednoj strani naglašavaju se kvaliteta i mogućnosti, a na drugoj sve se svodi na nekoliko osnovnih proizvoda, piše Večernji list BiH.
Dobar odziv kupaca
Među još uvijek rijetkim lastama ističe se tvrtka Regius iz Čapljine u vlasništvu braće Falak, Tonija i Ilije.
“Naša tvrtka u Čapljini – Klepcima u obiteljskom je vlasništvu, radimo po tradicionalnim recepturama. Imamo raznovrstan asortiman, 7-8 različitih vrsta džemova, 7-8 vrsta sirupa, sušeno voće i povrće… Trenutačno nam je na tržištu najpoznatiji proizvod čips od japanske jabuke. To je novina na ovome području”, kaže Toni Falak, inače agronom. Čips su prezentirali zahvaljujući jednom trgovačkom lancu u BiH na čijim policama se i nalazi.
“Sljedeći proizvod bit će sok od mandarine. Plodovi se melju i cijede, sok se pasterizira bez dodataka aditiva i šećera. Na taj proizvod ponukala nas je činjenica da je Dalmacija puna soka od mandarina pa smo došli na misao – zašto ga i mi ne bismo proizvodili. To će biti novitet pa očekujemo dobar odziv kupaca”, dodaje Toni.
“U Austriju izvozimo drugu godinu 6500 staklenki, a za Dubai pripremamo džem od smokve. Taj posao realizirat ćemo u suradnji s jednom izvoznom tvrtkom”, kaže stariji brat Falak.
“Suhe rajčice u maslinovu ulju, tu smo išli naslijepo. Zašto? Imali smo svoje nasade rajčice, sorta tzv. šljivar, koja ima dosta suhe tvari. Bio je višak proizvodnje i, da ne bi propala, predložio sam sušenje plodova. Postotak koji se dobije jako je nizak, 10 do 12% od kilograma. Osušenu rajčicu spakirali smo i počeli prodavati. Tržište je pozitivno reagiralo, a onda smo došli na ideju da je pakiramo u staklenke s maslinovim uljem. Tako upakirane brzo smo rasprodali pa smo se za ovu godinu ozbiljnije pripremili. Javili su nam se stari kupci pa ne bi trebalo biti problema s plasmanom. Dok radiš i učiš sam, posao te navodi na otkrivanje novog. Bilo je i promašaja. Iskustva su skupa, ali rado ću ih podijeliti sa zainteresiranima”, kaže Toni.
Brat Ilija bivši je odbojkaš. “I dok sam bio sportaš, bavili smo se poljoprivredom, imali nasade, sada smo to malo proširili, a uz vlastitu proizvodnju vršimo otkup i od kooperanata, uglavnom s čapljinskog područja i Hercegovine”.
Govoreći o tzv. sporednim šumskim proizvodima i otkupu, Ilija kaže: “Drenjine su kod nas zaboravljena kultura, doskora se od njih nije ništa radilo. Mi smo obnovili tradiciju. Proizvodimo džem i sirup od drenjine. Tržište je to prihvatilo, a onda smo počeli s proizvodima od kadulje”.
Najtraženiji sirup od šipka
Divlja je i menta, divlji je i šipak. Trenutačno se najviše traži sirup od divljeg šipka. “Zbog suše ove je godine slabiji urod pa smo dogovorili i određeni otkup, nadamo se da će biti dovoljno. Trenutačno imamo 37 proizvoda. Kao konzervans koristimo jedino šećer, ali maksimalno do 20 posto. Radimo i proizvode bez šećera, to su prepoznali u inozemstvu, kod nas za to još nema zanimanja”, kaže Ilija.
“Smokva je isplativa, suha se može čuvati i zimi, a pokrenuli smo i proizvodnju smokvenjaka. To je jedinstven proizvod u koji su, uz smokve, smiješani orasi, lješnjaci, grožđice, melju se i miješaju s medom, prava energetska bomba. Preporučljiv je ljudima koji rade teže poslove, dok stariji trebaju paziti s konzumacijom. S plasmanom smokvenjaka nema problema”, kaže rođak Falaka Goran Ekmečić.
izvor: akta.ba