Privrednici u Federaciji BiH će morati kupovati nove fiskalne kase

0
74

Pravilnik o fiskalnim sistemima, kojim je bila predviđena obaveza da privrednici moraju nabaviti nove fiskalne uređaje, u oktobru 2020. godine nije prošao Predstavnički dom Parlamenta FBiH, ali je ipak prije nekoliko dana on objavljen u Službenim novinama.

Naime, većina federalnih zastupnika tada je odbila prijedlog jer su smatrali da su ovo nepotrebni troškovi za privrednike te da Federacija BiH treba ići u reformu u pravcu softverskih modula i fisklizacija kao Republika Hrvatska i kao što je to započeo drugi entitet, Republika Srpska, kroz koju bi se omogućila bolja kontrola, ali bi se izbacila obaveza kupovine uređaja.

Međutim iako je u Parlamentu odbijen zakon, federalna ministrica finansija Jelka Milićević donijela je pravilnik o dinamici zamjene fiskalnih sistema u FBiH koji je objavljen 17. septembra u Službenim novinama.

“Nakon što je Parlament FBiH odbio zakon i uvođenje novih troškova privrednicima, sada je ministrica Milićević sama naredila da privrednici moraju kupiti nove uređaje za fiskalne kase što će im napraviti bespotrebne milionske troškove”, kazao je za Klix.ba zastupnik u Parlamentu FBiH Irfan Čengić.

Dinamika zamjene fiskalnih kasa
Dinamika zamjene fiskalnih kasa

Prema procjenama Vlade FBiH, do 14. 5. 2020.godine bilo je 83.547 fiskalnih uređaja čiji procijenjeni trošak zamjene prelazi 60 miliona KM.

“Isti efekat se može dobiti prelaskom na softversku fiskalizaciju na koju je Hrvatska već prešla, a koju u reformi trenutno provodi i Republika Srpska. Međutim, takav vid fiskalizacije ne odgovara ministrici i kompanijama koje zarađuju od prodaje uređaja. Jedini vitalni nacionalni interes ministara HDZ-a je uzimanje novca od građana FBiH. Nakon što se godinama nezakonitim eko testom uzelo preko 60 miliona KM od građana, sada će se uzeti i desetine miliona KM od privrednika potpuno bespotrebno. Taj novac ne ide u Budžet FBiH već privatnim kompanijama, koje su iz Hercegovine i bliske su čelnicima HDZ-a. Očigledno je da je ministrica, nakon što je Parlament FBiH odbio njen zakon i dao jasne smjernice da se krene u softversku fiskalizaciju, pronašla način kako da ipak natjera privrednike da ponovo kupe nove uređaje”, zaključio Čengić, koji se protivio donošenju ovog zakona.

Pojasnio je Čengić i princip na kojem funkcioniše softverska fiskalizacija te kazao kako to znači da privrednicima ne treba kasa, nego da trebaju kupiti softver, zatim bi sa vlastitog mobitela mogli ući u taj program i izdavati račune, što bi za njih bilo mnogo jeftinije, trajnije i efikasnije rješenje.

Rok za zamjenu kasa, kako je kazao Čengić, zavisi od toga kada je privredni subjekat fiskalizovan, ‘tako da će oni koji su se tek sad fiskalizovali za tri godine morati kupiti nove kase’.