Najgora suša u posljednjih 70 godina pogodila je najplodonosnije područje u Italiji. Riječ je o nizinama uz rijeku Po.
Trenutna situacija zabrinjava tamošnje poljoprivrednike, a posljedice bi mogli osjetiti i njemački potrošači. Kiša nije pala mjesecima, a ovih dana najavljene su temperature više od 40 stepeni
Bilo uz špagete Bolognese, salatu Cezar ili uz jelo s njokima – parmezan je nezaobilazan za mnoge ljubitelje sira kada je u pitanju kulinarsko uživanje u ljetnim jelima. No, kako pišu njemački mediji, popularni sirni specijalitet uskoro bi mogao nestati s polica supermarketa i diskonta poput Kauflanda, Aldija, Lidla ili Edeke ili barem značajno poskupjeti.
Zbog suše, rijeka Po (Pad), koja presijeca sjevernu Italiju od Kotijskih Alpa do Jadranskog mora, na zabrinjavajućoj je niskm nivou. Razlozi za to su i neuobičajeno suva zima, koja je rezultirala samo malim otapanjem snijega u Alpama, i suvo proljeće, koje je donijelo samo sporadične oborine.
Kako javlja ARD, vlada talijanskog premijera Marija Dragija već je reagovala i proglasila vanredno stanje za sjeverne talijanske regije Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lombardija, Piemont i Veneto do kraja godine.
Gradovi i industrija u regiji ovise o vodi najduže talijanske rijeke, primjerice u proizvodnji hidroelektrične energije, transportu ili navodnjavanju. Poljoprivrednici sjeverne Italije iz Padske nizine upozoravaju između ostalog, da je proizvodnja parmezana ugrožena i oglašavaju uzbunu.
Prema pisanju Augsburger Allgemeinea, proizvodnja u obližnjem konzorcijumu, gdje se proizvodi poznati Parmigiano Reggiano, već je morala biti značajno smanjena jer stiže manje mlijeka koje “zadovoljava standarde kvalitete”.
Međutim, kako bi se osigurala proizvodnja, krave sjevernotalijanskih farmera, uključujući 300 frizijskih goveda na farmi mliječnih krava Simone Minelli u blizini Mantove, moraju biti opskrbljene vodom. Ako farmer želi isporučiti 30 litara mlijeka na kraju dana, njegove životinje trebaju 100 do 150 litara vode za piće svaki dan.
S druge strane, ako životinje ne dobijaju zalivene biljke za jelo i nedovoljno za piće, kvaliteta mlijeka trpi. Prema Chipu, neka od polja Simonea Minellija već su se osušila. Kupovina hrane za životinje je takođe otežana, jer i drugi farmeri pate od suše.
Goveda koja se koriste za proizvodnju mlijeka stoga hitno trebaju vodu kako bi njihovo mlijeko uopšte zadovoljilo stroge standarde za proizvodnju parmezana – inače nema pečata odobrenja. Ako se životinje ne mogu adekvatno zbrinuti ili rashladiti vodom kako bi se spriječilo njihovo pregrijavanje, Minelli će morati smanjiti njihov broj, a tada će i prodati manje mlijeka.
Obo,o suše postaju jasni kada se pogledaju brojke. Prema Coldirettiju, najvećem udruženju poljoprivrednika u zemlji, suša u cijeloj regiji Po ugrožava “više od 30 odsto poljoprivredne proizvodnje u zemlji i polovinu stoke u dolini rijeke Po”, prenosi Chip. Postoji bojazan da će urod u Italiji biti manji za jednu trećinu. Zbog suše, ali i drugih nagomilanih faktora, cijena hrane u Italiji bi mogla biti veća za 70 odsto.
Još uvijek nije jasno hoće li kriza teško pogoditi njemačke ljubitelje parmezana. Osim moguće nestašice na policama sa sirom u supermarketima i diskontima Aldija, Lidla i Edeke, sasvim je zamislivo povećanje prodajnih cijena, kao što je nedavno bio slučaj s 50-ak prehrambenih maloprodajnih proizvoda.
U svakom slučaju, Njemačka je jedan od najvećih uvoznika talijanskog parmezana, piše Stuttgarter Zeitung pozivajući se na podatke Saveznog ureda za statistiku (Destatis). Kao rezultat toga, Njemačka je 2021. uvezla više od 41.000 tona iz Italije, uključujući parmezan, koji je vrlo popularan u ovoj zemlji, prenosi Fenix Magazin.