-3.2 C
Donji Vakuf
Petak, Januar 28, 2022
Naslovnica Vijesti BiH Prije 30 godina: Kako se biralo na prvim višestranačkim izborima u BiH,...

Prije 30 godina: Kako se biralo na prvim višestranačkim izborima u BiH, neka imena i danas su u politici

0
158

Prvi višestranački i demokratski izbori, nakon parlamentarnih izbora u Kraljevini Jugoslaviji 1938, ali i jedini održani prije proglašenja nezavisnosti Bosne i Hercegovine (1. mart 1992. godine), u Socijalističkoj Republici Bosni i Hercegovini, održani su prije tri decenije, 18. novembra 1990. godine.

Građani su na izborima birali članove Predsjedništva Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine, te zastupnike za Skupštinu Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine (dva doma – Vijeće građana i Vijeće općina).

Od 3.033.921, što je bio ukupan broj registriranih glasača, na izbore je izašlo prosječno 77,83 posto. Od toga, 74,4 posto birača glasalo je za članove Predsjedništva, a za Vijeće općina i Vijeće građana (dva doma Skupštine) glasalo je njih 81,6, odnosno 77,5 posto.

Pobjedu na izborima odnijele su tzv. nacionalne stranke – Stranka demokratske akcije, Srpska demokratska stranka i Hrvatska demokratska zajednica, koje su nakon izbora postigle dogovor i formirale vlast u Republici.

Na listama za članove Predsjedništva trebalo je izabrati sedam članova – po dva iz reda Srba, Hrvata i Muslimana i jedan iz reda ostalih. Birači su imali mogućnost da se opredijele za jednog ili svih sedam kandidata, te je jedino za ovu listu na izborima u SR Bosni i Hercegovini 1990. godine ostavljena mogućnost da se birač opredijeli za više od jednog kandidata

Članovi Predsjedništva su postali Alija Izetbegović, Fikret Abdić, Biljana Plavšić, Nikola Koljević, Stjepan Kljujić, Franjo Boras i Ejup Ganić. Dogovorom u SDA predsjednik Predsjedništva postaje Alija Izetbegović sa osvojenih 879.266 glasova, umjesto Fikreta Abdića, koji je dobio 1.045.539 glasova.

Plakati za izbore 1990. godine (Foto: Milomir Kovačević Strašni)

Na čelo Vlade izabran je Jure Pelivan iz HDZ-a BiH. Od 22 ministarska mjesta u Vladi SRBiH 10 je pripalo SDA, sedam SDS-u i pet HDZ-u.

Izbor 240 zastupnika u oba doma Skupštine SRBiH morao je održavati zastupljenost konstitutivnih naroda u BiH prema popisu iz 1981. godine. Za predsjednika Skupštine izabran je Momčilo Krajišnik iz SDS-a, za potpredsjednika Mariofil Ljubić iz HDZ-a, a SDA je dala generalnog sekretara, to je bio Avdo Čampara, dok su na čelo parlamentarnih domova, odnosno Vijeća građana i Vijeća opština izabrani dr Abdulah Konjicija (SDA) i Petko Čančar (SDS). SDA, SDS i HDZ osvojile su 84 posto skupštinskih mandata.

Za Vijeće građana birano je 130 predstavnika. Izabrana su 43 predstavnika iz SDA, 34 iz SDS, 21 iz HDZBIH, 15 iz Saveza komunista BIH, 12 iz Saveza reformskih snaga Jugoslavije 12, Liberalno demokratska stranka BiH dva, te po jedan Demokratska socijalistička stranka BiH i Muslimansko bošnjačka organizacija.

Za Vijeće općina birano je 110 predstavnika, po jedan za svaku općinu u republici. SDA je imala 43, SDS 38 i HDZ 23 mandata. Pored njih četiri mandata dobio je SKBiH, te po jedan mandat Savez reformskih snaga Jugoslavije i Srpski pokret obnove.

(Foto: Milomir Kovačević Strašni)

Novembarska pobjeda SDA, SDS-a i HDZ-a BiH označila je kraj socijalističkog poretka u BiH. Reformisti su doživjeli težak poraz, a SKBiH je kao jedna od republičkih organizacija SKJ doživjela najveći poraz u Jugoslaviji. SDA, SDS i HDZ stvaraju koaliciju koja će postojati do početka rata u BiH.

Zanimljivo je i da u zvaničnim monografijama o Parlamentu BiH nigdje se ne pominju članovi prvog saziva Skupštine nakon višestranačkih izbora. Do imena se može doći tek iz požutjelih novina iz tog vremena.

Listajući stranice Oslobođenja iz novembra i decembra 1990. godine može se saznati makar djelimično ko je izabran u Narodnu skupštinu SRBiH. Kako je Oslobođenje tada pisalo izabrani su:

Vijeće građana

Izborna jedinica Banja Luka

– Goran Popović (DSSBiH)

– Prof. dr. Pejo Čošković (HDZBiH), Marijan Vištica (HDZBiH)

– dr. Mirsad Mujadžić (SDA), Mesud Islamović (SDA), Rasema Mehadžić (SDA), Izet Muhamedagić (SDA), Edin Muhić (SDA)

– Milorad Dodik (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH), dr. Ibrahim Tabaković (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH)

– Vojo Kuprešanin (SDS), Rajko Kasagić (SDS), Srđa Srdić (SDS), Petar Subašić (SDS), Veljko Stupar (SDS), Svetozar Timarac (SDS) Pantelija Milovanović (SDS), dr. Milorad Kuzmanović (SDS), Dragan Đurić (SDS), Gavro Bogić (SDS), Anđelko Grahovac (SDS), Milovan Milanović (SDS)

– Krstan Malešević (Savez komunista BiH-SDP), Ratko Borković (Savez komunista BiH-SDP), Kerim Dizdar (Savez komunista BiH-SDP)

Izborna jedinica Bihać

– Milan Zorić (SDS), Miroslav Vještica (SDS)

– Adem Ibrahimpašić (Savez komunista BiH – SDP), dr. Nedeljko Milaković (Savez komunista BiH – SDP)

– dr. Irfan Ljubijankić (SDA), Hase Hajrulahović (SDA), Zijad Kadić (SDA), Mirsad Veladžić (SDA), Safet Hibić (SDA)

Izborna jedinica Doboj

– Uroš Gostić (Srbin), Mustafa Šaškinović ( Savez komunista BiH – SDP)

– dr. Miodrag Joldić (SDS), Mladenko Vasiljević (SDS), Milovan Bjelošević (SDS), Savo Knežević (SDS)

– Anton-Ernes Hudić (HDZBIH), Mesud Šabanović (HDZBIH), Stjepan Mihić (HDZBIH)

– dr. Ekrem Ajanović (SDA), Ahmet Aličić (SDA), Senad Hodžić (SDA)

– dr. Franjo Basta (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH), Ekrem Turalić (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH)

Izborna jedinica Mostar

– Osman Pirija (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH)

– Enver Kreso (SDA), Sead Hajduk (SDA), Nazif Veledar (SDA)

– mr. Roko Markovina (Savez komunista BiH – SDP)

– Branko Simić (SDS), Radovan Spremo (SDS)

– Damjan Vlašić (HDZBiH), Vlado Pandžić (HDZBiH), Mile Kudić (HDZBiH) Anđelko Marković (HDZBiH), Ivan Šarac (HDZBiH), Mariofil Ljubić (HDZBiH), Radoslav Dodig (HDZBiH), Marinko Pelivan (HDZBiH)

Izborna jedinica Sarajevo

– Tomislav Obrdalj (HDZBiH)

– Rasim Kadić (SSO-Demokratski savez BiH i Eko pokret “Zeleni”)

– dr. Dragan Kalinić (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH), Sejfudin Tokić (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH), Mirko Prskalo (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH)

– prof. dr. Vojislav Kecmanović (SDS), prof. dr. Milutin Najdanović (SDS), prof. dr. Aleksa Buha (SDS), prof. dr. Mitar Miljanović (SDS), Milan Trbojević (SDS), mr. Momčilo Krajišnik (SDS)

– prof. dr. Abdulah Konjicija (SDA), Edhem Bičakčić (SDA) Hadžo Efendić (SDA), Safet Isović (SDA), Vehid Šahinović (SDA), Safeodin Bajramović (SDA), Mustafa Sedlarević (SDA), Senad Šahinpašić (SDA), dr. Muhamed Saračević (SDA)

– akademik prof. dr. Muhamed Filipović (Muslimanska-bošnjačka organizacija)

– Kasim Begić (Savez komunista BiH – SDP), Tatjana Ljujić-Mijatović (Savez komunista BiH – SDP), Miro Lazović (Savez komunista BiH – SDP)

Izborna jedinica Tuzla

– Muhamed Pašić (SDA), dr. Asim Juzbašić (SDA), dr. Ibrahim Ramić (SDA), Sadik Begić (SDA), Tarik Rešidbegović (SDA), Dževad Tosumbegović (SDA), Haris Redžić (SDA), Nedim Muftić (SDA), Alija Numinović (SDA), Ruždija Musić (SDA)

– mr. Pero Vasilj (HDZBIH), Marko Jurišić (HDZBIH)

– Hasan Bečirović (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH), Momčilo Mičić (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH), Nikola Perić (Savez reformskih snaga Jugoslavije za BiH)

– prof. dr. Salih Burek (Muslimanska-bošnjačka organizacija)

– Dragica Stojanović (Demokratski savez Eko pokreta “Zelenih” BiH)

– dr. Milan Novaković (SDS), Jovo Mijatović (SDS), Goran Zekić (SDS), dr. Milenko Vojinović (SDS), Milan Tešić (SDS), Miladin Nedić (SDS)

– dr. Mustafa Šehović (SKBiH – SDP i DSSBiH), dr. Milan Spasojević (SKBiH – SDP i DSSBiH), Mirsad Đapo (SKBiH – SDP i DSSBiH), Štefica Nurkić (SKBiH – SDP i DSSBiH), Jusuf Džambić (Musliman)

Izborna jedinica Zenica

– Rusmir Agačević (Savez komunista BiH – SDP), Faik Uzunović (Savez komunista BiH – SDP),

– Bedrudin Salčinović (SDA), Irfan Ajanović (SDA), Dževad Mlačo (SDA), Mehmedalija Sušić (SDA), Edib Aliefendić (SDA), Nihad Begić (SDA)

– mr. sci. dr. Vjekoslav Barač (HDZBiH), Franjo Petrović (HDZBiH), Marko Prskalo (HDZBiH), Franjo Vrbić (HDZBiH)

– Dušan Urošević (SDS), Nikola Kisin (SDS)

– Lukač Radoč (SRSJ za BiH i Demokratska partija Mostar)

Vijeće općina

1. Banja Luka

– Nikola Erceg – SDS

2. Bosanska Dubica

– Slobodan Bijelić – SDS

3. Bosanska Gradiška

– dr. Branko Grbić – SDS

4. Bosanski Novi

– Momir Gaković – SDS

5. Čelinac

– Radoslav Brđanin – SDS

6. Glamoč

– Savo Čorda – SDS

7. Laktaši

– Zlatko Kelečević – SDS

8. Mrkonjić Grad

– Milan Malidža – SDS

9. Prnjavor

– Dobrivoje Vidić – SDS

10. Skender Vakuf

– Slavko Glamočić (SDS)

11. Srbac

– Ostoja Oljača – SDS

12. Šipovo

– Stevan Medić – SDS

13. Bihać

– Ejub Topić -SDA

14. Bosanska Krupa

– Suad Alibegić -SDA

15. Bosanski Petrovac

– Dragan Milanović – SDS

16. Bosansko Grahovo

– Duško Zeljković – SDS

17. Cazin

– Hafeza Sabljaković – SDA

18. Titov Drvar

– mr. Vojin Bucalo – SDS

19. Velika Kladuša

– Nurija Miljković – SDA

20. Odžak

– Anto Šimić – HDZ

21. Tešanj

– Mirsad Ćeman – SDA

22. Bileća

– Miloš Lero – SDS

23. Čapljina

– Mate Jurković – HDZ

24. Čitluk

– Ante Bošnjak – HDZ

25. Tomislavgrad

– dr. Ivan Bagarić – HDZ

26. Gacko

– Vlado Kovačević – SDS

27. Grude

– Mate Boban – HDZ

28. Lištica

– Zdenko Ćosić – HDZ

29.Livno

– Stjepan Jurkić – HDZ

30. Ljubinje

– Dušan Kozić – SDS

31. Ljubuški

– Ivica Lučić – HDZ

32. Neum

– Ivan Bender – HDZ

33. Posušje

– Frano Hrkač – HDZ

34. Prozor

– Ilija Petrović – HDZ

35. Trebinje

– Mirko Mijatović – SDS

36. Breza

– Sejid Smailbegović – SDA

37. Čajniče

– Duško Pejović – SDS

38. Fojnica

– Amira Hadžimejlić – SDA

39. Goražde

– Rijad Raščić – SDA

40. Han Pijesak

– Momir Tošić – SDS

41. Kalinovik

– Grujo Lalović – SDS

42. Kreševo

– Mato Vukoja – HDZ

43. Olovo

– Senahid Alajmović – SDA

44. Pale

– Nenad Veselinović – SDS

45. Rudo

– Dobrislav Milinković – SDS

46. Sokolac

– Marko Simić – SDS

47. Trnovo

– Mustafa Pamuk – SDA

48. Visoko

– dr. Enver Bektaš – SDA

49. Višegrad

– Ismet Šepo – SDA

50. Bijeljina

– Dragoljub Mićić – SDS

51. Bratunac

– Mustafa Đozić Ekber – SDA

52. Gradačac

– Safet Tokić – SDA

53. Kalesija

– Hazim Rančić – SDA

54. Kladanj

– Muhamed Mulić – SDA

55. Orašje

– Ivo Živković – HDZ

56. Srebrenica

– Ibran Mustafić – SDA

57. Šekovići

– Ilija Neđić – SDS

58. Ugljevik

– Neđo Gavrić – SDS

59. Zvornik

– Salih Hadžiefendić – SDA

60. Živinice

– Omer Sinanović – SDA

61. Kupres

– Marinko Kontić – SDS

62. Zavidovići

– Naim Marušić – SDA

Ostali zastupnici izabrani su u drugom krugu glasanja 2. decembra 1990. godine. U jednom od brojeva iz tog vremena Oslobođenje piše o izboru još 24 zastupnika, prenoseći njihova imena.

U drugom krugu izabrani su:

1. Kotor Varoš

– Nedjeljko Đekanović – SDS

2. Bosanski Brod

– Milenko Pantić – SKBiH SDP

3. Bosanski Šamac

– Ivica Ivkić – HDZ

4. Maglaj

– Salih Aličić – SDa

5. Stolac

– Juraj Marić – HDZ

6. Centar Sarajevo

– Naim Kadić – SDA

7. Foča

– Petko Čančar – SDS

8. Fojnica

– Nevenka Bošnjak-Mijatović – HDZ

9. Kiseljak

Marko Franković – HDZ

10. Novo Sarajevo

– Boro Bjelobrk – SKBiH SDP

11. Vareš

– Petar Ravlija – SKBiH SDP

12. Banovići

– Hasan Hadžić – SDA

13. Gračanica

– Ejub Hodžić – SDA

14. Gradačac

– Safet Stokić – SDA

15. Kladanj

– Muhamed Muhić – SDA

16. Tuzla

– Mirjan Petek – SRSJ

17. Vlasenica

– Mehmed Kavazbašić – SDA

18. Bugojno

– Azra Idrizbegović – SDA

19. Donji Vakuf

– Samir Šutković – SDA

20. Gornji Vakuf

– Abdulah Topčić – SDA

21. Kakanj

– Kenan Brodlija – SDA

22. Pucarevo

– Ivo Skopljaković – HDZ

23. Vitez

– Muharem Cero – SDA

24. Zenica

– Muhamed Islamović – SDA