Kao legitimno pitanje ostaje odgovornost kamadantice Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) i federalne ministrice Jelke Milićević. Kako osoba koja je neposredno uz Novalića u vladi, a pretpostavljena direktoru FUCZ-a Fahrudinu Solaku nije ni ispitana, a njih dvojica su uhapšeni.
Bilo je i očekivano da će se novonastala situacija probati prebaciti na poznati teren nacionalnih prepucavanja, pa tako Bakir Izetbegović, lider SDA i uporni Novalićev zaštitniku u vrijeme najveće kritike, posljednja dešavanja tretira kao udar Tužilaštva na Bošnjake, a član Predsjedništva Šefik Džaferović kaže kako nadležne agencije “nisu pazili kako tretiraju zaslužnog premijera i da je sve vjerovatno instrumentalizacija tužilačko-policijskih agencija na nivou BiH u političke svrhe”.
HDZ pak u ovoj situaciji okreće ploču, podržava rad institucija, pravne države i poručuje da sve mora imati pravni epilog. Ne treba biti veliki ekspert pa zaključiti, naosnovu posljednjih dvadesetak godina historije, da je situacija drugačija, privedeni u SIPA-i druge stranačke pripadnosti, da bi i narativ bio posve suprotan – atak političkog Sarajeva na Hrvate i sl.
U prepucavanjima koja od sinoć traju prvenstveno na društvenim mrežama može se nazrijeti i teza kako ovim HDZ preuzima konce vlasti u Federaciji, ali gledajući zakonska i ustavna rješenja niti jedna bitna odluka i dalje se neće moći donijeti bez političke volje SDA, bez obzira koliko Novalić ostane iza rešetaka. Zanimljivo je da bez odsutnog premijera stanje u Vladi FBiH ostaje HDZ 6, SDA 5 i SBB 4.
Milićević je jutros i pored “usmene” punomoći premijera Novalića i amanata da predsjedava današnjom sjednicom Vlade to odbila, tražeći pismeni trag volje formalnog šefa.