Predstava “Hasanaginica” u utorak u Donjem Vakufu

 

Programski sadržaji ovogodišnjih ” 515. Dana Ajvatovice”, dosta su bogatiji i kvalitetniji, a njihov veliki broj bit će organizovan i realizovan na području Općine Donji Vakuf. Sa ponosom najavljujemo predstavu “Hasanaginica” , na pozornici Doma kulture u Donjem Vakufu.

Dani Ajvatovice u našem gradu ovom predstavom postaju bogatiji, jer kroz ovakve sadržaje mi šaljemo poruku istinskog i pravog domaćina.

Predstava “Hasanaginica” u režiji Irfana Kasumovića,  Donjem Vakufu je u utorak, od 20.00 sati u Domu kulture.

Dragi naši sugrađani, gosti pozivamo Vas da budete dio ove predivne večeri i uživate u izvedbi ove predstave koja je po prvi put u našem gradu.

Predstava je nastala u koprodukciji Studio Teatra i tri nacionalne teatarske kuće (Bosansko narodno pozorište Zenica, Narodno pozorište Tuzla i Narodno pozorište Mostar). U predstavi igraju glumice i glumci iz pet gradova i četiri teatra.

Naša “Hasanaginica” nastala povodom obilježavanja 250 godina od prvog zapisa Hasanaginice (knjigu Put po Dalmaciji (Viaggio in Dalmazia, 1774. godine) italijanskog prirodoslovca Alberta Fortisa. Tu je prvi put objavljen bez sumnje najpoznatiji tekst bošnjačke usmene književnosti uopće – glasovita balada Hasanaginica).

 

Mirza Begović: O HASANAGINICI ILI HASANAGINICA – 250 GODINA KRVI I LJUBAVI

Radeći na dramskom tekstu Hasanaginica ili Hasanaginica – 250 godina krvi i ljubavi, što je i naziv drame, znao sam da sve postojeće dramatizacije imaju neopisivu književnu vrijednost, ali i zadatak očuvanja i približavanja izvornoj baladi koja ove godine slavi 250 godina od svog prvog zapisa.

Stoga, moj zadatak i zadatak ansambla koji je radio na predstavi, bio je ispričati neispričanu priču sa svim aktuelnim manifestima koji su sveprisutni i koji se manje više u historijskom kontekstu ponavljaju. Spoznaja o veličini i vrijednosti balade Hasanaginica kako u bosanskohercegovačkoj književnosti, tako i u svjetskoj, ovaj zadatak je učinila težim, odgovornijim i pred sve nas stavila izazov na koji smo se trudili odgovoriti na najbolji način.

 

Putovanje od istraživanja, pisanja, pa i same postavke predstave je podrazumijevalo pričanje priče o ljudima u određenim okolnostima bez obzira na vrijeme, period, epohu. Tokom rada na tekstu, približili smo se i priči o ratovima koji su se vodili na ovim prostorima, i koji su na neki način, u uskoj vezi sa samom baladom, i svevremenskim generacijama koje svoju bližu prošlost i period u kojem žive posmatraju na način „prije i poslije rata“. Hasanaginica jeste jedna od najljepših balada u kojoj kao prioritetno čitamo ljubavnu priču i priču o ljubavi majke prema djeci, ali u isto vrijeme, kao nerazdvojivo, tokom rada na ovom tekstu, nametnulo se niz pitanja na koje smo se trudili odgovoriti. U samoj baladi nemamo priliku upoznati likove prije konkretnog zapleta, što naravno ni sama forma balade ne odobrava, ali dramski tekst itekako dopušta. Stoga, meni kao autoru dramskog teksta, bilo je važnije ispričati priču koju ne znamo, a možemo naslutiti, nego onu koju smo saznali iz same balade i koja nas vodi do poznatog tragičnog kraja.

Poštujući sadržajno, stilski i epohalno samu baladu Hasanaginica, ovaj tekst, a na kraju i sama predstava, je i propitivanje političke, društvene, klasne i sociološke stvarnosti na primjerima koji se stoljećima ponavljaju na ovim prostorima, što vrlo često, pa i na primjeru same Hasanaginice, sa sobom nosi žrtve i stradanja, a posljednja žrtva, barem u našem slučaju, jeste sama ljubav.

 

Autor teksta: Mirza Begović

Režija: Irfan Kasumović

Scenografija: MIRZA ČORBIĆ

Kostimografija: VESNA TEODOSIĆ

Muzika: IGOR KASAPOVIĆ

 

PODJELA ULOGA

Hasanaginica / Fatima – ADNA KAKNJO

Hasan-aga – IRFAN KASUMOVIĆ

Beg Pintorović – NUSMIR MUHAREMOVIĆ

Majka – REMIRA OSMANOVIĆ

Adem – EMIR SEJFIĆ

Imotski kadija – MIRZA ĆATIBUŠIĆ

Sestra – ZERINA MUJKIĆ

Selim – NERMIN HODŽIĆ

Koprodukcija: BOSANSKO NARODNO POZORIŠTE ZENICA, STUDIO TEATAR ZENICA, NARODNO POZORIŠTE TUZLA, NARODNO POZORIŠTE U MOSTARU,  POZORIŠTE MLADIH TUZLA.

Trajanje: 80 minuta.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print