Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” Donji Vakuf, na čelu sa Kemalom Čolakom, neizostavni je dio programskih sadržaja manifestacije “ Dani Ajvatovice”. Svake godine, organizovanjem zanimljivih i edukativnih javnih tribina, daju svoj nesebičan doprinos ovoj kulturnoj-vjerskoj I sportskoj manifestaciji.
Večeras, u Donjem Vakufu, na temu: BZK “Preporod” i kapitalni projekti kulture i identiteta Bošnjaka u sklopu Javne tribine prigodno izlaganje imao je dr.sc. Sanjin Kodrić, predsjednik BZK Preporod BiH.
Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ temeljna je i najstarija danas postojeća kulturna ustanova Bošnjaka, s tradicijom dugom više od jednog stoljeća, i suštinski ima karakter bošnjačke kulturne matice.
Naime, nije slučajno da je BZK “Preporod”BiH, a samim tim i Općinska organizacija “Preporoda” Donji Vakuf u danima Ajavatovice, a u cilju njegovanja identiteta, tradicije I države, kao mota “512. Dana Ajvatovice” , večeras obrađujući navedenu temu, istakla važnost kulture i identiteta Bošnjaka.
“ Već dugi niz godina BZK “Preporod” BiH učestvuje u suorganiziranju Dana Ajvatovice, uključujući I predavanje svakog predsjednika “Preporoda” ovdje u Donjem Vakufu. Večerašnja moja tema ticat će se uloge I značaja BZK “Preporod” u realizaciji kapitalnih projekata kulture I identiteta Bošnjaka kao naroda. Moja osnovna teza jeste zapravo osnovna teza kultuloroške nauke, koja kaže zapravo da je identitet svakoga naroda u njegovoj kulturi.
Ono što smo mi kao narod I što nas čini narodom jeste zapravo naše najšire shvaćena kultura koja uključuje jezik I prošlost, odnosno povijest, tradiciju I našu religijsku kulturu, naš doživljaj samoga sebe, dakle našu društvenu svijest, pa čak I politiku I itd. Sve je to ono što konstituiše identitet jednog naroda, odnosno kulturu kao osnovu identiteta jednog naroda” – istako je na večerašnjoj javnoj tribini Sanjin Kodrić, predsjednik BZK “Preporod” BiH.
Želeći naglasiti značaj identiteta Bošnjaka kroz kapitalne projekte BZK Preprod dr.sc. Sanjin Kodrić, predsjednik BZK Preporod BiH, večeras u Donjem Vakufu je naglasio: “ Teza na kojoj insistiram, je da ako jedan narod želi biti narodom, on mora naravno razvijati svoju kulturu, na taj način razvija svoj identet I mora realizirati temeljno važne projekete, jer bez tih projekata , narod ne može biti narodom” .
Na večerašnjoj Javnoj tribini organizovanoj u okviru “ 512. Dana Ajvatovice”, prisutnima se se obratili I predsjednik Općinske organizacije BZK “Preporod”, Kemal Čolak, te glavni imam Medžlisa IZ Donji Vakuf, Amir ef Čavak.
O BZK Preporod:
Historija „Preporoda“ počinje 20. februara 1903. godine osnivanjem kulturno-prosvjetnog i humanitarnog društva „Gajret”, društva za potpomaganje muslimanskih učenika i studenata, čiji je jedan od osnivača i prvi predsjednik bio dr. Safvet-beg Bašagić. 19. oktobra 1924. godine u prostorijama Jugoslavenskog muslimanskog kluba u Sarajevu, bivšoj kiraethani (čitaonici) na Bentbaši, na istom mjestu gdje je 1903. formiran „Gajret”, održana je osnivačka skupština „Narodne uzdanice”, drugog ključno važnog muslimanskog kulturno-prosvjetnog društva koje čini preteču i zvaničnog pravnog prethodnika današnjeg „Preporoda“, s Asim-begom Dugalićem kao prvim predsjednikom. Uprkos ranijim pokušajima ujedinjenja, „Gajret“ i „Narodna uzdanica“ djelovali su uporedo sve do 1945. godine, kad je 13. septembra održana osnivačka skupština novog, jedinstvenog Kulturnog društva Muslimana „Preporod”, s dr. Zaimom Šaracem kao prvim predsjednikom, a koje će pod ovim imenom djelovati do 1949. godine, kad nove vlasti ukidaju „Preporod“, zajedno s drugim nacionalnim kulturnim društvima u Bosni i Hercegovini.
Rad Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ kao zvaničnog pravnog sljednika društava „Gajret“ i „Narodna uzdanica“, odnosno poratnog jedinstvenog društva „Preporod“, nastavljen je 5. oktobra 1990. godine na obnoviteljskoj skupštini održanoj u sarajevskoj Vijećnici. Prvi predsjednik obnovljenog „Preporoda“ bio je prof. dr. Muhsin Rizvić (1990–1993), nakon kojeg predsjednici „Preporoda“ bili su prof. dr. Enes Duraković (1993–1994), prof. dr. Munib Maglajlić (1994–2001), prof. dr. Šaćir Filandra (2001–2010) i prof. dr. Senadin Lavić (2010–2019). Aktuelni predsjednik Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ je prof. dr. Sanjin Kodrić.
O izlagaču:
Prof. dr. Sanjin Kodrić (Sarajevo, 1978.) predsjednik je Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ i redovni profesor bošnjačke i bosanskohercegovačke književnosti i teorije književnosti na Odsjeku za književnosti naroda Bosne i Hercegovine Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, dok je kao gostujući profesor ili po pozivu predavao na diplomskim, magistarskim i doktorskim studijima na više univerziteta u Bosni i Hercegovini i inostranstvu. Posebno se bavi novijom bošnjačkom i bosanskohercegovačkom književnošću (19. i 20. st.) i kulturnom historijom Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, kao i teorijom historije književnosti i savremenim književnim i kulturalnim teorijama. Autor je više od 100 naučnih i brojnih stručnih radova objavljenih u Bosni i Hercegovini i inostranstvu, kao i šest autorskih naučnih knjiga.