Povodom lažnih dojava o bombama oglasio se i FUP: Radimo sa regionalnim agencijama

0
43

IZVOR: BHRT /Edis Deljković

Federalna uprava policije saopštila je kako radi na razmjeni podataka sa kolegama i agencijama iz regije, kao i EUROPOL-a i Interpola, te se očekuje postizanje zajedničkih rezulatata kada su u pitanju masovne lažne dojave o bombama širom Bosne i Hercegovine i zemalja regiona.

 

U prethodnom periodu putem sistema za elektronsku razmjenu pošte (e-mail) veći broj javnih institucija zaprimio je poruke prijetećeg sadržaja koje su sadržavale i dojavu o postavljenim eksplozivnima napravama, navedeno je iz FUP-a.

“Policijske agencije su u svim navedenim slučajevima pravovremeno preduzele sve mjere i radnje kako bi se otklonile sumnje i spriječilo nastupanje mogućih posljedica. Aktivnostima policijskih agencija je ustanovljeno da se u svim pojedinačnim slučjavima radilo o lažnim dojavama, koje su za cilj imale uznemirenje građana i javnosti.”

Nadležne policijske agencije, uz nadzor tužilaštva, preduzimaju sve neophodne aktivnosti na dokumentovanju izvršenih krivičnih djela, identifikaciji i pronalasku počinilaca koji su uputili lažne dojave o postavljenim eksplozivnim napravama, saopšteno je.

“Prema prikupljenim podacima, lica koja su upućivala lažne dojave su za registraciju e-mail računa koristila web domene koje su u vlasništvu inostranih kompanija, te se u tom pogledu za otkrivanje počinilaca koriste kapaciteti međunarodnih policijskih organa Interpola i Europola.”

Ove dojave čije su mete institucije i javni objekti u Bosni i Hercegovini ne predstavljaju izolovan slučaj i dolazi do ugrožavanja rada državnih institucija u susjednim zemljama uključene su i regionalne i međunarodne agencije.

Podsjetimo, tokom jučerašjeg dana na adrese institucija, organizacija i pojedinaci stiglo je mnoštvo dojava o bombama. Nakon završenih KDZ pregleda ustanovljeno je da se radi o lažnim.

Na meti su bili BN televizija u Bijeljini, bolnica u Bijeljini, UKC RS. Nakon što je policija obavila pregled ove institucije i ustanove vratile su se svom normalnom funkcionisanju.

U Sarajevu – zgrada Centralne izborne komisije, Vrhovnog suda Federacije, Kantonalnog suda. U Konjicu – Srednja škola. U Tuzli i u Mostaru zgrada SIPA-e. Sve su to institucije na području Federacije koje su od jutros primile dojave o postavljenim bombama. Nakon detaljnih policijskih pregleda, ustanovljeno je da je riječ o lažnim dojavama.

Za sada je ustanovljeno kako je riječ o jednoj osobi koja je telefonskim pozivom uputila dojave o postavljenim bombama u Kantonalnom sudu u Sarajevu i Vrhovnom sudu Federacije.

Prijeteće poruke kao i dojave o postavljenim bombama prethodnih dana dobile su brojne školske ustanove i javne institucije, ali se ispostavilo kako su i one bile lažne.

Protekla dva dana na mnoge adrese u Hrvatskoj i Srbiji također su stigle prijetlje za koje se ispostavilo da su lažne.

U zgradi Županijskog suda u Splitu bila je dojava o bombi,  u Srbiji je medijima stigao mejl u kojem pišu sve lokacijama u Beogradu gdje će eksplodirati bombe između 16 i 18 sati. Među lokacijama se nalazila i kuća Aleksandra Vučića. U poruci se navodi kako je Rusija teroristička nacija te kako je ovo jedini način za naučiti Srbiju lekciju.

Sredinom prošlog mjeseca smo pisali kako je od 11. marta do 18. maja na adrese raznih institucija u Srbiji stiglo 48 lažnih dojava o eksplozivnim napravama postavljenim na javnim mjestima ili ustanovama. Prijeteće poruke slane su s Gmaila, ProtonMaila, Eunet pošte, Yandexa, kao i putem anonimnih telefonskih poziva.