Obilne padavine napravile su probleme u brojnim gradovima u Bosni i Hercegovini. Vanredno stanje proglašeno je u 16 mjesnih zajednica u Banjaluci. Vanredna situacija proglašena je u Gradišci, Prijedoru, Srpcu, Kozarskoj Dubici i Kostajnici. Poplave su najviše štete uzrokovale u Unsko-sanskom kantonu, posebno u Sanskom Mostu i Ključu. U Velikoj Kladuši zbog poplava proglašeno stanje prirodne nesreće.Teška situacija je i u Čelincu i Laktašima. U četiri kantona proglašeno je vanredno hidrološko stanje u slivu Save, a na području podsliva Bosne, Sane, Sanice i Vrbasa. Vodostaji većine rijeka su u opadanju, te se očekuje njihova stabilizacija.
Na području Prijedora zaplavljeno oko 600 objekata
Na području Prijedora, prema posljednjim informacijama, zaplavljeno je oko 600 objekata, ali niko nije životno ugrožen, izjavio je Srni vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Boris Trninić. “Timovi Republičke uprave civilne zaštite sa više čamaca i članova posade su na terenu i pomažu teritorijalnim vatrogasno-spasilačkim jedinicama u dvije mjesne zajednice u izvlačenju, odnosno prebacivanju građana iz kuća na prostor koji nije zaplavljen”, rekao je Trninić.
On je potvrdio da su dobili zahtjev od opštine Novi Grad za pumpama visokog kapaciteta koje će u toku dana biti upućene na mjesta gdje je potrebno radi iscrpljivanja vode iz kanala, podruma. “Grad Gradiška je tražio pomoć u vidu tehničko-materijalnih sredstava, isušivača, pumpi, gumenih čizama i slično”, rekao je Trninić.
Trninić ističe da će biti na terenu i sutra, čekati dok se stabilizuje situacija.”Svi ostali vodotokovi su u opadanju, međutim, rijeka Sava je u malom porastu”, rekao je Trninić, koji očekuje da će u naredna dva dana doći do potpune stabilizacije, kako vremenskih uslova, tako i vodotokova.
Vanredno hidrološko stanje u USK, ZDK, TK i KS
Na područjima gdje ne postoje izgrađeni zaštitni vodni objekti na vodnom području rijeke Save, vanredno je hidrološko stanje u Unsko-sanskom, Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i Kantonu Sarajevo.
Dolazak vodnog vala sa podslivova Bosne, Vrbasa i Une, kao i dotok s uzvodnog dijela sliva iz Hrvatske i Slovenije, uslovio je porast vodostaja na rijeci Savi i dostizanje kota za početak redovne odbrane od poplava na hidrološkim stanicama HS Svilaj i HS Grebnice na području Odžačke i Srednje Posavine.
Na većini hidroloških stanica na cijelom podslivu Bosne vodostaji su u blagom opadanju. Izuzetak je hidrološka stanica HS Modrac na kojoj vodostaj raste zbog ispuštanja vode iz akumulacije.U protekla 24 sata zabilježen je porast vodostaja na svim hidrološkim stanicama na rijeci Vrbas. Trenutno su vodostaji u opadanju i očekuje se takav trend i tokom dana.
Količina i intenzitet padavina u narednim danima neće uzrokovati novi značajniji porast vodostaja, stoga se tokom vikenda očekuje stabilizacija i prestanak vanrednog hidrološkog stanja na području podsliva Bosne, Sane, Sanice i Vrbasa.
Normalizuje se stanje vodotoka na području ZDK
U Zeničko-dobojskom kantonu nije bilo novih padavina od juče, te su građani imali mirnu noć. Vodostaji rijeka su se značajno smanjili, situacija sada stabilna i pod kontrolom.
U Opštini Doboj Jug, koja je imala poteškoća zbog izlijevanja rijeke Usore, Civilna zaštita ZDK je brzo reagovala i spriječila veće probleme.
Situacija stabilnija u Kladuši
Velika Kladuša je juče proglasila stanje prirodne nesreće uslijed pogođenosti obilnim padavinama koje su izazvale poplave. Tokom cijelog dana, ekipe JKUP Komunalije Velika Kladuša i Civilne zaštite bile su na terenu kako bi sanirale posljedice nevremena i zaštitile građane i njihovu imovinu. Jutros je situacija nešto bolja, ali prema riječima Sinana Huskića, direktora JKUP Komunalije, ekipe su i dalje u pripravnosti, prate situaciju i danas.
Nivo vodostaja rijeke Kladušnice izmjeren jutros u 9 sati, iznosio je 214 cm, dok je u 10 sati izmjeren vodostaj visine 209 cm.
Opada vodostaj Sane u Sanskom Mostu
Stanje na području Sanskog Mosta jutros je bolje u odnosu na prethodni dan.Prema informacijama iz Civilne zaštite, vodostaj Sane je tokom prošle noći bio u konstantnom opadanju i procjene su da je nivo vode već opao za oko 30 cm u odnosu na najvišu dostignutu tačku.Problem predstavljaju podzemne vode koje su ugrozile neka gradska domaćinstva, ali su i one u povlačenju od jutarnjih sati. Dalji razvoj situacije se prati i zavisiće sve od toga kakve će vremenske prillike biti, prenosi RTV Sana.
Vodostaji većine rijeka u RS stagniraju ili opadaju
Vodostaji većine rijeka u Republici Srpskoj su u stagnaciji ili opadanju i taj trend će se nastaviti tokom dana, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda RS.”Vodostaj rijeke Save je u porastu usljed oticanja svih njenih pritoka sa teritorije BiH. Porast vodostaja Save nastaviće se tokom dana”, istakli su iz Hidrometeorološkog zavoda.U saopštenju je navedeno da je kiša sinoć oslabila i prestala, a da se danas očekuju nove, znatno slabije padacine koje ne bi trebalo da pogoršaju stanje vodostaja.
Vodostaj rijeka u Novom Gradu u porastu
Vodostaj rijeka Une i Sane u Novom Gradu i dalje je porastu, rečeno je u lokalnom Centu za obavještavanje. Jutros u 6.00 časova, vodostaj rijeke Une iznosio je 526 centimetara što je za 28 centimetara više od sinoć u 19.00 časova, dok je vodostaj Sane jutros je 558 centimetara što je za 30 više od sinoć.
Zaplavljeno je nekoliko domaćinstava.
Proglašena vanredna situacija u Kostajnici, Kozarskoj Dubici i SrpcuVanredna situacija zbog poplava proglašena je u Kostajnici, Kozarskoj Dubici i Srpcu.
U opštini Kostajnica jutros je proglašena vanredna situacija i oglasile su se sirene za uzbunjivanje, nakon što je vodostaj rijeke Une premašio 450 centimetara. Poplavljeni su pojedini stambeni i pomoćni objekti i podrumi, kao i vikendice na obali Une. Vodostaj Une u 8.00 časova iznosio je 466 centimetara i bilježi se sporiji rast.
U Kozarskoj Dubici jutros je proglašena vanredna situacija zbog rasta vodostaja Une koji iznosi 459 centimetara.Od bujičnih tokova i rasta rijeke Une zaplavljeno je oko 50 domaćinstava. Rast vodostaja Une tokom noći uzrokovao je zaplavljivanje u naseljenim mjestima Špilja i Ševarlije, gdje je ugroženo 10 domaćinstava. Štab za vanredne situacije biće u stalnom zasjedanju i obilasku terena, a biće obezbijeđena i pomoć stanovništvu ugroženom poplavama.
Na području opštine Srbac proglašena je vanredna situacija zbog opasnosti od ugrožavanja ljudi i materijalnih dobara usljed obilnih padavina i poplava koje su zahvatile ovu lokalnu zajednicu. Stanje vanredne situacije proglasio je sinoć načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, a odluka je donesena na sjednici Štaba za vanredne situacije, na kojoj je konstatovano da je zaplavljeno najmanje 80 kuća na području ove opštine, od čega je voda ušla u nekoliko domaćinstava. Zabrinutost izaziva podatak da je u stalnom porastu vodostaj Save kod Srpca koji je sinoć iznosio 806 centimetara što je za 54 centimetra manje od kote proglašenja redovnih mjera odbrane od poplava.
Poplavljeno oko 350 objekata u Prijedoru
U Prijedoru je tokom noći poplavljeno ili zaplavljeno oko 350 objekata, stambenih i pomoćnih, saopštila je Gradska uprava.Vatrogasci su izveli 12 evakuacija, dvije porodice privremeno su smještene u hotel “Prijedor”, kao nužni smještaj.Vodostaj Sane i Gomjenice tokom noći je rastao i rijeke su se izlile u naselja Gomjenica i Tukovi, gdje je poplavljeno šire područje. Zbog problema uzrokovanih poplavom, dijelu poplavljenih naselja isključena je struja. Iz prijedorskog “Vodovoda” saopšteno je da je voda ispravna za piće.
Vodostaj Sane tokom noći bio je 512 centimetara, trenutno iznosi 508 centimetara i ima tendenciju pada. Kota redovne odbrane od poplava je 420, a kota vanredne odbrane od poplava je 460 centimetara.
Vodostaji u Zvorniku u opadanju
Na području grada Zvornika rijeke Drina, Sapna i Hoča su u koritima sa tendencijom opadanja i za sada nema opasnosti od izlivanja u priobalnim dijelovima, rečeno je danas u zvorničkoj Službi civilne zaštite.
Iz Službe civilne zaštite upozoravaju da bi moglo doći do blagog porasta vodostaja zbog mogućih padavina.
Stabilizacija vodostaja na području Banjaluke
Stabilizuje se situacija kada je riječ o vodostaju rijeka na području Banjaluke.U Laktašima, Gradišci i Čelincu je zbog porasta vodostaja rijeka, proglašeno vanredno stanje. Vodostaji su u opadanju. Osposobljena je putna komunikacija od Srpca do Dervente, koja je bila u prekidu.
U Brčkom poplavljena naselja Brka i Palanka
Prema informacijama iz Opertivno komunikacijskog centra Vlade Brčko distrikta, vodostaj rijeke Save usljed obilnih padavina i porasta pritoka u gornjem dijelu njenog toka raste dva centimetra po satu. Za sada nema opasnosti od izlijevanja i plavljenja područja Distrikta.
Put Brlkog ka Bijeljina pored rijeke Save nije u opasnosti od izlijevanja te rijeke, ali su polja i vikendice tik uz rijeku poplavljene. Naselja Brka i dio Palanke u južnom dijelu Distrikta usljed izlijevanje rijeke Brke poplavljeni su i ekipe Civilne zaštite su na terenu. Takođe, usljed izlijevanja rijeke Tinje dio naselja Marković Polje je pod vodom a putna komunikacija između sela Marković Polje i Ulice je poplavljena.