Policija nema objašnjenje: U ovom dijelu BiH najviše udesa se dogodilo utorkom

0
121

Na putevima desetak lokalnih zajednica, koje operativno pokriva Policijska uprava Doboj, tijekom svibnja najviše prometnih nesreća se dogodilo utorkom, a ne vikendom kako bi se očekivalo, a zašto je tako – u policiji nemaju odgovor.

“Jednostavno su ti podaci neobjašnjivi, mi radimo i tjedne analize. Nekad bude najveći broj ponedjeljkom, sljedeći tjedan četvrtkom, a nekad subotom do podne. Nema tu ni nekih praznika ili vjerskih događaja koji bi mogli uticati, pa da kažemo da je bila neka slava te je povećana frekvencija. Znači, jednostavno nema objašnjenja. Isto tako, što se tiče kriminaliteta, zna nam se desiti, na primjer, da imamo ponedjeljkom u tijeku tjedna najveći broj izvršenih krivičnih djela”, kaže Slobodan Radinković, načelnik PU Doboj.

“Mi smo se jedno vrijeme iščuđavali, stalno je bilo – četvrtak. Zašto četvrtak, da li se opuštaju pred vikend? Uglavnom, iz mjeseca u mjesec je bio četvrtak”, rekao je Jovica Žigić, načelnik Sektora policije PU Doboj.

Policijska statistika pokazuje da se povećava broj onih koji za volan četvorotočkaša sjednu a da pritom nemaju položen vozački ispit.

“Tako u prvih pet mjeseci ove godine imamo ukupno 120 sankcioniranih, a u istom periodu prošle godine 100, znači imamo tu porast za 20 posto. Jedino što je u padu je broj nezgoda koje su ta lica prouzrokovala. Ove godine za pet mjeseci ih je bilo pet, a prošle godine 13”, naveo je Radinković.

Kada ih policija ulovi u vožnji bez dozvole, sljeduje ih kazna od 400 KM, ali to ih ne spriječava da kasnije završe obuku i polože vozački.

“Nema sankcija u smislu zaštitnih mjera jer ne možete nekom tko nije vozač izdati zaštitnu mjeru zabrane upravljanja vozilom. Znači, ide samo novčana kazna. Ako ga u istom prekršaju 10 puta sankcioniramo, ako ga policija zatekne u vršenju prekršaja mi ćemo izdati 10 prekršajnih naloga u iznosu od 400 KM, a ako su povratnici onda ćemo oduzeti vozilo ako se prekršaj ponavlja”, pojasnio je Radinković.

On je dodao da se radi uglavnom o starijim maloljetnicima, starosti od 16 do 18 godina.