Tri mjeseca nakon što je šest zemalja potpisalo Sporazum, a Kosovo ga u međuvremenu ratifikovalo u Skupštini, u Bosni i Hercegovini Nacrt sporazuma još nije ni razmatran
Muharem Nerjovaj u Bihaću i njegov bratić Safet Temaj u Prizrenu na Kosovu i dalje čekaju da Bosna i Hercegovina usvoji sporazum o slobodi kretanja sa ličnim kartama između zemalja Zapadnog Balkana.
“Ja živim za taj dan, ja već osam mjeseci nisam bio na Kosovu, možete li zamisliti da dijete ne vidite osam mjeseci, nije baš tako jednostavno”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Muharem Nerjovaj.
Tri mjeseca nakon što je šest zemalja potpisalo Sporazum, a Kosovo ga u međuvremenu ratifikovalo u Skupštini, u Bosni i Hercegovini Nacrt sporazuma još nije ni razmatran.
Cijeli proces koji bi omogućio građanima Bosne i Hercegovine i Kosova da putuju bez viza, u pitanje je doveo Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske. On je izjavio kako ministri iz tog bosanskohercegovačkog entiteta neće glasati za zakon u Vijeću ministara BiH.
“Da, rekli smo da ćemo poštovati i podržati slobodu kretanja, što nikako ne znači da ćemo da trpimo uvrede koje se konstantno upućuju prema Republici Srpskoj od strane privremenih vlasti u Prištini”, napisao je Dodik na Twitteru, ne navodeći o kojim se uvredama radi.
Savjet ministara BiH na sjednici 23. februara je, zbog protivljenja ministara iz bh. entiteta Republika Srpska (RS), odgodio raspravu o Sporazumu.
ŠTA JE POTREBNO ZA PUTOVANJE IZ KOSOVA U BIH?
Bosna i Hercegovina je, osim Srbije, jedina zemlja u regionu koja ne priznaje nezavisnost Kosova.
Za putovanje građana Kosova u BiH potrebna je viza koja se “izdaje samo u izuzetnim slučajevima” uz potpis ministra vanjskih poslova BiH. Zahtjevi za bh. vize mogu se podnijeti u Skoplju, Podgorici i Beogradu.
Tačnije, građani Kosova, prema uputstvu koje je usvojio Savjet ministara 2012. godine ne mogu turistički da putuju i borave u BiH.
Prema tom uputstvu građanin Kosova, uz zahtjev za bh. vizu, treba da priloži pozivno pismo ovjereno od Službe za poslove sa strancima BiH ili kopiju sudskog ili drugog službenog poziva kojim se poziva na odazivanje u pravnom postupku koji se vodi u BiH ili potvrdu o primitku na obrazovanje ili obuku.
“Opravdanost zahtjeva za izdavanje vize može se dokazivati i pozivom državnog ili entitetskog organa BiH, molbom stranog diplomatsko-konzularnog predstavništva u BiH ili molbom predstavništva međunarodne organizacije u BiH upućenog posredstvom Ministarstva vanjskih poslova BiH”, naveli su za RSE u Ambasadi BiH u Skoplju, glavnom gradu Sjeverne Makedonije.
Međutim, u Ambasadi, kao ni Ministarstvu vanjskih poslova BiH nisu odgovorili na upit RSE da li priznaju pasoš Kosova kao važeći dokument prilikom izdavanja bh. vize.
Pročitajte više na: https://www.slobodnaevropa.org/a/bih-vize-kosovo-putovanje/32297497.html