Aktuelna epidemiološka situacija u Bosni i Hercegovini je zadovoljavajuća posljednjih mjeseci. Veoma je mali broj novozaraženih koronavirusom, ali i hospitaliziranih građana. Ipak, u susjednim državama primjetan je blagi porast novooboljelih, poput Hrvatske i drugih evropskih zemalja, samo u Hrvatskoj na bolničkom liječenju je 367 osoba, od kojih je 13 na respiratoru. Tako možemo očekivati da će se zbog velike fluktuacije turista i dolaska naše dijaspore u domovinu pojaviti blagi porast novozaraženih.
PRIRODNI IMUNITET
Pandemija i dalje traje, a virusi su u našoj okolini, zato ljekari upozoravaju da se ne smijemo opustiti. Prema onome što smo u toku dana nastojali utvrditi, da li se entitetske zdravstvene vlasti već sada pripremaju za nadolazeću jesen kada je riječ o koronavirusu i sezoni drugih virusa, odgovori su izostali i iz dva entitetska ministarstva zdravstva, te Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo. Na naše upite odgovore nismo dobili do kraja radnog vremena.
Portparolka Instituta za javno zdravstvo RS-a Milka Mrđa kazala nam je da informacije o epidemiji koronavirusa možemo dobiti tek od iduće sedmice. Na naše upite o oboljeloj djeci iz Prijedora i pojavi rotavirusa, zbog kojeg su završili na infuziji, Mrđa odgovara da više informacija o ovom slučaju ne mogu reći.
– Naš dio posla smo uradili, završili smo laboratorijska ispitivanja na zahtjev Sanitarne inspekcije, kratko nam je kazala Mrđa.
Od posljednjeg izvještaja o epidemiološkoj situaciji u Republici Srpskoj, u Institutu, Univerzitetskom kliničkom centru RS-a, te bolnicama u Foči, Bijeljini i Doboju izvršeno je testiranje 90 laboratorijskih uzoraka, a virus korona potvrđen je kod devet osoba. Radi se o tri muškaraca i šest žena, od kojih je jedna mlađe, sedam srednje i jedna osoba starije životne dobi. Prema mjestu prebivališta, pet osoba je iz Banje Luke, dvije su iz Bijeljine i po jedna iz Prijedora i Šamca. Institutu je prijavljen i jedan smrtni slučaj. Radi se o ženi starije životne dobi iz Laktaša.
OSLOBOĐENJE