Poplave koje su pogodile Sloveniju proglašene su najgorom prirodnom katastrofom od sticanja nezavisnosti. Dvije trećine zemlje je devastirano, mnogi su izgubili svoje domove, a šest osoba je poginulo. Danas, dvije sedmice kasnije, situacija na sjeveru ove zemlje i dalje je teška.
Dvije sedmice nakon najgore poplave u historiji Slovenije posljedice su katastrofalne. Brojni automobili su uništeni, a mnogi su ostali i bez domova. Čišćenje blata i mulja svakodnevnica je za one koji žive na sjeveru zemlje.
“Bilo je užasno, srećom sin je brzo došao po mene. Dolje u kući sve je uništeno. Zamrzivači, toplinske pumpe…, sve, sve je mokro. Ostala je samo kuća”, priča mještanka jednog od poplavljenih slovenačkih sela.
Gotovo pet stotina stambenih objekata je neadekvatno za stanovanje, a više od trideset je srušeno. Zbog poplava mnoge firme i obrtnici morali su daobustave svoj rad. Među mnogim zemljama, sa šest teških mašina i 26 pripadnika civilnih zaštita pomoć pruža i Bosna i Hercegovina. Na terenu su također i Oružane snage.
“Imamo mnogo posla. Koliko će sve ovo trajati, ne znam, možda će i godina proći da se sve sredi kao što je nekada bilo”, kaže Janez Melanšek, komandant Civilne zaštite Zapadne Štajerske.
“Već sedam dana smo ovdje. Zatekli smo haotično stanje. Što se tiče zatrpanosti kuća, dvorišta i svega, velike su količine mulja i ostalog materijala koji je voda nanijela. Mi iz Federalne uprave civilne zaštite smo došli sa četiri teške mašine i dva kamiona. Radi se po cijeli dan…”, ističe Jasmin Imširović, zamjenik vođe tima Federalne uprave civilne zaštite.
“Što se tiče odnosa stanovništva prema nama, zaista su pomoć koju pružamo doživjeli na najiskreniji način. Doprlo je to do njihovih srca. Pored saobraćajnica su poruke zahvalnosti, dolaze ljudi i na teren, obilaze nas, pitaju treba li nam vode, cigareta, bilo šta. Suosjećamo se sa njima, znamo šta su poplave…”, kaže Milan Novitović, v. d. direktora Regionalne uprave civilne zaštite Republike Srpske.
Regija koja se ne sjeća veće elementarne nepogode u svim mjestima zahvaljuje ljudima koji svakodnevno pomažu. Delegaciju Ministarstva sigurnosti, kao i predstavnike civilnih zaštita iz naše zemlje, ugostio je u Ljubljani i generalni direktor Civilne zaštite Slovenije Leon Behin.
“Nije prošlo ni pola sata nakon što smo razgovarali, odmah nam se pružila pomoć. To puno znači. Ako u takvim nepogodama imaš prijatelje sa strane, koji su spremni da ti dođu i pomognu, to je ono što možete samo poželjeti u ovako kriznim situacijama”, naglašava Behin.
Nisu samo stradale brojne kuće, već i putevi. Nekima je moguće ići samo uz dozvolu policije. Pored obimne međunarodne pomoći, građani su pokazali i solidarnosti prikupivši dosad gotovo pet miliona eura.
Kolika je konačna šteta, teško je govoriti, međutim prve procjene govore kako će iznositi nekoliko milijardi eura.
bhrt