Rukovodstvo Zemljoradničke zadruge “AT” Donji Vakuf jučer je prisustvovala redovnoj godišnjoj konferenciji Saveza proizvođača i otkupljivača jagodičastog voća u Bosni i Hercegovini pod motom “Ima li još vremena za BH-a malinu”. Zemljoradnička zadruga “AT” iz našeg grada jedna je od članica pomenutog Saveza . Na navedenom sastanku je prezentirano stanje u proizvodnji, plasmanu i izvozu jagodastog voća, nastalih šteta, kao i drugih izazova sa kojima se ova proizvodnja suočila.
Prema riječima menadžera Saveza proizvođača jagodičastog voća BiH, Armina Kurbegovića, kada je u pitanju ovogodišnja proizvodnja jagodičastog voća posebno maline,štete su evidentne. Naime, kako ističe najviše šetete malinari i ostali uzgajivači jagodastog voća, pretrpjeli su zbog izuzetno hladne zime koja je iza nas, tako da su zbog izuzetno niskih temperature određeni broj zasada malina oštećen izmrzavanjam stabljiki. Tešku situaciju dodatno je otežalo i izuzetno loše vrijeme tokom proteklih dana , tako da je šetata prema prvim procjenama kada je u pitanju uzgoj jagodičastog voća u odnosu na predhodnu godinu oko 30 %.
Kontaktirali smo i Nermina Šutkovića, direktora ZZ “AT” Donji Vakuf I člana Upravnog odbora Saveza proizvođača i otkupljivača jagodičastog voća BiH, koji je pristustvovao jučerašnjoj Konfereciji. Naš sagovornik je istakao da se stvarno stanje i štete po pitanju proizvodnje jagodičastog voća na teritoriji općine Donji Vakuf, još uvijek sumiraju, ali je evidentno da je zima i prošlosedmični snijeg dosta oštetio nasade malina I u našem gradu. U razgovoru je istakao da se ipak, proizvođači moraju fokusirati na proizvodnju u ovom period, pokušati sanirati nastalu štetu, te voditi računa o dozvoljenim sredstvima kojima se tretiraju maline. Posebno je naglasio da zbog velikih zahtjeva i rigoroznih uslova zemalja koji su otkupljivači maline, mora voditi računa o gore navedenim dozvoljenim sredstvima te o higijeni, posebno u periodima branja maline.
U narednom periodu obavit će se razgovor sa predstavnicima nadležnih ministarstava poljoprivrede kako bi ova proizvodnja zauzela svoje mjesto u novčanim poticajima, predstavnicima hladnjačara kao i drugim organizacijama koje su spremne da podrže ovu proizvodnju.