U motelu “Otoka” u Donjem Vakufu danas je održan sastanak Inicijative – Čist Vrbas načelnika općina Donji Vakuf, Gornji Vakuf, Banjaluka, Šipovo, Mrkonjić Grad, Jezero, Čelinac, Kotor Varoš, Srbac i Laktaši, te predstavnika Oružanih snaga BiH, Turističkih organizacija, ekoloških udruženja, rafting klubova i kompanije Coca Cola.
Inicijativa za Čist Vrbas proizašla je iz Vrbaske eko regate koju je još 2003. godine pokrenuo banjalučki rafting klub Kanjon.
“Inicijativa za čistom rijekom Vrbas, a koju je pokrenuo Rafting klub Kanjon, utjecala je na svijest građana i dovela je do promjena u samom toku rijeke Vrbas. Siguran sam da smo mi bili pokretači jedne uspješne priče koja je utjecala na svijest, ne samo građana nego i načelnika i predstavnika insitucija. Na današnjem sastanku, načelnici i gradonačelnici su razgovarali i dogovorili se o sljedećim koracima, a ono što ćemo mi raditi jeste prikupljanje dijela otpada, koje će pokazati i reći ono što nas boli. Ovaj problem ne možemo riješiti sami, stoga čekamo da načelnici donesu odluke te formiraju komunalne službe kako bi se potpuno zaštitila i očuvala rijeka Vrbas”, rekao je predsjednik RK Kanjon Aleksandar Pastir.
Najvažniji rezultat projekta je Povelja za Čist Vrbas koju su prije četiri godine potpisali načelnici svih lokalnih zajednica u slivu rijeke Vrbas, sa svim obavezama i dužnostima koje iz nje proističu.
“I prije, a naročito nakon velikih poplava koje su 2014. godine zadesile BiH, bili smo svjedoci katastrofalne situacije u našim rijekama. Iako dajemo sve od sebe da očuvamo što čišćim Vrbas ali i grad, pored ostalih ciljeva, danas smo na ovom sastanku pripremili i dokumentaciju za izgradnju reciklažnog centra. Banja Luka može biti primjer svima kako ima uređenu i čistu rijeku Vrbas. U Republici Srpskoj postoje eko policajci i kaznene mjere, i sam sistem uređenja je puno drugačiji, dok kod nas, nažalost to još uvijek nije tako. Međutim, mi ćemo i dalje na način na koji možemo sankcionisati one koji bacaju smeće u Vrbas”, istakao je načelnik općine Donji Vakuf Huso Sušić.
Po zavšetku sastanka, pripadnici Oružanih snaga i predstavnici rafting klubova iz Banja Luke, Jajca i Donjeg Vakufa krenuli se od “Janjevog mosta”, te će do Torlakovca prikupljati smeće iz korita i sa obala rijeke Vrbas. Rafting eko regata nastavlja sutra prema Jajcu.
Završna manifestacija – Turistička Vrbaska regata biće održana 12.08.2017. na potezu od Krupe na Vrbasu do Banjaluke uz prisustvo načelnika svih općina u slivu rijeke Vrbas, predstavnika resornih ministarstva u Vladi Republike Srpske, Federacije BiH, Srednjobosanskog kantona, Turističkih organizacija, ekoloških udruženja, i rafting klubova.
Krajnji cilj projekta je da u lokalnim zajednicama obuhvaćenim projektom sliv rijeke Vrbas budu očišćen kako bi bila organizovana velika turistička regata od njenog izvora do ušća.