Kada pijemo vodu, zapisujemo nešto u bilježnicu, uzimamo lijek kad nas nešto boli ili gradimo kuću, nemamo uvijek na umu šume. Pa ipak, sve ovo, kao i mnoge druge radnje koje svakodnevno činimo na neki način su povezane sa šumama.
Održivo gospodarenje šumama i korištenje njihovih resursa igraju veliku ulogu u borbi protiv klimatskih promjena. Šume također doprinose smanjenju siromaštva i postizanju ciljeva održivog razvoja. Ipak, unatoč svim neprocjenjivim ekološkim, ekonomskim, društvenim i zdravstvenim blagodatima, globalno krčenje šuma nastavlja se alarmantnom brzinom.
Ovogodišnji Međunarodni dan šuma obilježava se pod motom: “Obnova šuma: put oporavka i blagostanja”. Obnovom i održivim gospodarenjem šumama pomaže se u rješavanju kriza izazvanih klimatskim promjenama i gubitka biološke raznolikosti. Održivim gospodarenjem također se stvaraju dobra i usluge koji vode do veće privredne aktivnosti, zaposlenosti i boljih životnih uvjeta.
Ovogodišnja tema se uklapa i u UN-ovu deceniju obnove ekosistema (2021-2030) kojom se poziva na zaštitu i obnovu ekosistema u cijelom svijetu.
Generalna skupština Ujedinjenih naroda 2012. godine je 21.03. proglasila Međunarodnim danom šuma kako bi se povećala svijest o važnosti svih vrsta šuma. Zemlje se potiču da na svim nivoima, od lokalnog do nacionalnog, organiziraju aktivnosti i kampanje posvećene šumama i drveću. Organizatori obilježavanja Međunarodnog dana šuma su UN-ov Forum za šume i Organizacija za hranu i poljoprivredu UN-a (FAO) u suradnji sa vladama zemalja diljem svijeta i drugim relevantnim organizacijama posvećenim zaštiti šuma.
U nastavku možete pogledati FAO promotivni video u povodu ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana šuma
izvor:
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva