Nove američke sankcije dužnosnicima Republike Srpske

Nakon što je Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva financija SAD-a (OFAC) objavila novu listu osoba iz Republike Srpske koje su obuhvaćene sankcijama, stigle su brojne reakcije iz ovog entiteta.

Sankcije su uvedene protiv 13 osoba i jednog subjekta, uključujući i visoke zvaničnike Republike Srpske. Prema navodima OFAC-a, mjere su usmjerene protiv onih koji podržavaju nastojanja predsjednika RS i njegove porodice da se obogate na račun javnosti, kao i protiv osoba koje su organizirale obilježavanje Dana RS na način koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.

Na listi sankcionisanih nalaze se Siniša Karan, ministar unutarnjih poslova RS, Džerard Selman, predsjednik Ustavnog suda RS, predsjednik Akademije nauka i umjetnosti RS, šefovi kabineta predsjednika RS i Narodne skupštine, generalni sekretar ovog entiteta te direktorica RTRS-a. OFAC je naveo kako su ovi zvaničnici slijedili instrukcije predsjednika RS Milorada Dodika i radili na organiziranju proslave Dana RS 2025. u skladu s njegovim željama, uprkos odlukama Ustavnog suda BiH.

Mjere, kako se navodi, imaju cilj podržavanja demokratskog i multietničkog okvira koji definiše Bosnu i Hercegovinu, dok SAD ostaju posvećene ometanju pokušaja destabilizacije regije. Iz SNSD-a su ove sankcije nazvali “očajničkim udarom odlazeće američke administracije na Republiku Srpsku”. Glasnogovornik SNSD-a Radovan Kovačević izjavio je kako ovakvi potezi pokazuju da je američka administracija izgubila svaki kredibilitet.

Na istoj liniji bile su i reakcije sankcionisanih zvaničnika. Ministar unutarnjih poslova Siniša Karan poručio je: “Kažnjavajte nas koliko hoćete, mi smo slobodni jer danas živimo u našoj Republici Srpskoj, stvorenoj u miru 9. januara 1992. godine.” Istovremeno, vlast Republike Srpske nada se da će dolazak nove američke administracije promijeniti politiku prema BiH.

Politički analitičar Mladen Bubonjić istaknuo je kako sankcije dodatno otežavaju finansiranje vlasti u RS, posebno pristup stranom kapitalu, što slabi političku i institucionalnu elitu ovog entiteta. Međutim, ravnatelj Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije Zijad Bećirović upozorava da se sankcije ne smiju potcijeniti. “SAD su zemlja institucija, i bez obzira na to ko je na vlasti, sankcije prema onima koji opstruiraju Dejtonski mirovni sporazum će se nastaviti i intenzivirati”, zaključio je Bećirović.

Predsjednik RS Milorad Dodik najavio je da će vlast ovog entiteta pronaći način da zaštiti građane kojima su sankcije blokirale račune, poručujući kako će od ponedjeljka sve banke morati otvoriti račune u konvertibilnim markama za sva pogođena lica.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print