Ne prestaje borba hrabrih žena Kruščice – borba za život i vodu

Kruščica brani svoje. Stop malim hidroelektranama. Rijeku ne damo. Pusti me da tečem. Ovo su poruke koje su danas poslate na obilježavanju godišnjice sprečavanja gradnje malih hidroelektrana na Kruščici, rijeci u selu nadomak Viteza.

Na današnji dan prije tri godine hrabre žene Kruščice u svom malom selu spriječile gradnju malih hidroelektrana. 500 dana i noći branile su je svojim tijelom. Policiji koja ih je pitala za ime i prezime odgovarale su: Ja sam rijeka. Danas pored rijeke, tabla na kojoj piše – Most hrabrih žena Kruščice, a na mostu performans u kom su simbolično pogažene mašine kojima je rijeka mogla biti zarobljena. Tri godine se bore za njenu slobodu i to je borba za sva prirodna bogatstva Bosne i Hercegovine.

“U svom tom proteklom periodu, 22 žene i jedan muškarac su završili na sudu. Sud je donio presudu žene i taj jedan muškarac su odslobođeni krivnje. Ne možete davati naša prirodna bogatstva, ne možete davati ni šume i rijeke, bez stanovnika koji žive tu”, kazala je Maida Bilal, predsjednica Udruženja “Bistro”.

I stanovnici opštine Konjic bili su danas tu. 150 kilometara su prepješačili članovi Udruženja građana Neretvica “Pusti me da tečem”, sa rozim karanfilima u rukama.

“Danas je časno biti na ovom mjestu, ne bih ovo mjetso danas dao ni za jedno mjesto u Evropi, toliko sam ponosan. Mi ćemo ovaj most proglasiti mostom hrabrih žena Kruščice. Nikad ove žene neće doživjeti torturu i ova će rijeka ponosno i časno teći”, kazao je Sead Haković iz UG Neretvica “Pusti me da tečem”.

U to ime simbolično su bacili roze karanfile u Kruščicu. Konjičani su došli ali mnogi koji su u ovoj bici trebali biti saborci pješadijsci – nisu bili tu. Mi ovu vodu ne pijemo, piju je u Zenici i Vitezu, ali naše je da je branimo, kažu žene koje se za nju bore, i podsjećaju: Mi vodu jedni od drugih donosimo – oni čiji su izvori presušili donose od onih čiji još uvijek nisu.
Nose vodu u kanisterima i dijele zebnju u vidu pitanja – dokle će je biti?

“Nama obećavaju 50 godina da će nam dati vodu za piće ali nikad se to nije desilo. 30 posto Kruščice je dobilo vodu, ali znate kako – nemaju ni pritisak dovoljan da im radi mašina za veš”, rekla je Tahira Tibolt, predsjednica Mjesne zajednice Kruščica.

Voda – sve što traže ovi mještani i srcem i pravnim putem.

“Pravna bitka još uvijek traje. Teška je iscrpljujuća, posebno za ljude koji imaju srce i žele nešto da postignu a procedure su takve da to traje”, naveo je Bruno Božić, advokat.

Kruščica, rječica u istoimenom selu čiji brojni mještani još uvijek nemaju pitku vodu postala je simbol ekološke borbe i osvještenosti. Hrabre žene Kruščice jednu važnu bitku su dobile, bitku da ova voda ne bude stavljena u cijev, ali borba sa investitorima koji ne planiraju da odustanu od gradnje MHE, još uvijek traje. One poručuju: Ovo je borba za život, borba za vodu koja je izvor života.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print