Problematizirajući pitanje efikasnosti vakcine naglasili su da se ona odnosi na zaštitu od bolesti COVID-19, ali ne nužno od infekcije virusom. Osobama koje su učestvovale u testiranju Pfizerove/BioNTechove i Modernine vakcine su nasumično davane vakcine ili placebo, a zatim je od njih traženo da prijave da li imaju simptome koronavirusa kao što su temperatura, kašalj, otežano disanje ili bolovi u mišićima.
Nakon toga su istraživači odlučivali da li će ih ponovo testirati. Za one kojima je rezultat testiranja bio pozitivan se smatralo da imaju koronavirus. Potom su istraživači uporedili broj onih među njima koji su dobili vakcinu i onih koji su dobili placebo. Utvrđivanje učinkovitosti je značilo utvrđivanje toga da li su se kod njih razvili izraženiji simptomi koronavirusa.
To znači da osobe koje su vakcinisane nisu nužno imune na zarazu, ali je vjerovatno da će imati manje simptoma od onih koji nisu cijepljeni.
Međutim, smatra se da je i takva vakcina značajna jer će biti manji broj ljudi koji će se morati zbrinjavati u bolnici. Samim tim više će biti onih koji se mogu oporaviti kod kuće, pa će pritisak na zdravstveni sistem biti manji. Za posljedicu će to imati bolju kontrolu pandemije.
Dok ne bude poznato više detalja o vakcini bit će nužno ponašati se u skladu s postojećim mjerama zaštite, a to su nošenje zaštitnih maski, fizička distanca i izbjegavanje okupljanja. Očekuje se i podatak o tome da li će vakcinisani i oni koji ne razviju simptome moći širiti virus na druge.
Pretpostavlja se da spomenute kompanije neće moći proizvesti dovoljan broj doza cjepiva za potražnju u ovoj godini. Izgledno je da će se kolektivni imunitet moći steći tokom sljedeće godine, piše magazin Time.
Podsjećamo, Pfizer/BioNTech su objavili da učinkovitost njihove vakcine iznosi 95 posto, dok su iz Moderne saopćili da efikasnost njihove vkacine iznosi 94 posto.
Pfizer i BioNTech su već tražili od američkih vlasti odobrenje za hitnu upotrebu cjepiva, a britanska vlast je takođe zatražila odobrenje uporebe njihove vakcine.