Zbog najavljenih velikih padavina u narednim danima, tačnije u periodu od 12. do 16. maja, Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) inicirala je sastanak koji će se održati sutra i na kome će, osim predstavnika FUCZ, prisustvovati i predstavnici Agencije za vodno područje rijeke Save, Federalnog hidrometereološkog zavoda (FHMZ) i Federalnog zavoda za za geologiju (FZZG). Iako je još uvijek rano govoriti o tačnoj vremenskoj prognozi za naredni period sastanak je organiziran kako bi se na vrijeme izvršile adekvatne pripreme i reagovalo u slučaju obilnijih padavina i eventualno poplava.
Meteorolozi u Bosni i Hercegovini u narednim danima najavljuju velike padavine. Prognoza se može promijeniti, ali sudeći po posljednjim informacijama od nedjelje u Bosnu i Hercegovinu dolaze velike kiše. Taj period s velikim količinama padavina trebao bi trajati od 12. do 16. maja.
Još uvijek nema razloga za paniku, ali svakako treba pratiti razvoj situacije kako bi se adekvatno pripremili i reagirali u slučaju obilnijih padavina i, eventualno, poplava.
Kontaktirali smo meteorologa amatera Nedima Sladića, koji je za čitatelje portala Radiosarajevo.ba prognozirao vremenske prilike u Bosni i Hercegovini i izraženu promjenu vremena koju najavljuju satelitske slike u svjetskim meteorološkim stanicama.
“Istina je da ide promjena vremena i to mogu reći prilično izražena promjena vremena u nedjelju uzrokovana ciklonalnim poljem koje će se razviti u Genovskom zaljevu, a potom će se širiti prema našim krajevima uslovljavajući poprilično obilne količine padavina. Ako je vjerovati prognoznom materijalu s kojima raspolažemo i generalno taj materijal pokazuje da su količine padavine dosta visoke, čak i ansambl produkti koji vam mogu dati nešto više informacije o samom praćenju razvoja vremena slične stvari potvrđuju”, kaže Sladić i dodaje:
“I dalje doduše osciliraju u položaju ciklone koji može biti glavni okidač potencijalnih poplava i to samo da se centar pomjeri za 100-200 kilometara sjevernije. Evo da vam dam jedan primjer. Kada bi imali centar ciklone koji bi se smjestio nad jug naše regije, kada bi se smjestio između područja sjeverne Grčke i Egejskog mora, tada bi naša područja prošla bez većih i značajnijih padavina i samim bili bismo mnogo bezbjedniji od utjecaja jednog takvog sistema koji bi nam često donosio padavine”, ističe Sladić.
Upozorava Sladić da su slične vremenske prilike vladale u našoj zemlji i 2014. godine.
“Međutim, problem je što modeli već danima uporno biraju onu nama nepovoljniju putanju, a to je da idu od Jadranskog mora naglo ka sjeveru. Odnosno idu ka istočnom Balkanu i tu doslovno bi se zarobili u mjestu, jer su okruženi blokom anticiklonalnog polja. Odnosno polja visokog zračnog pritiska koje se pruža od Turske, preko Crnog mora, na Rusiju, na Skandinaviju i ovamo na zapad na Španiju. Sada vidite taj krug u kojem taj nestabilni sistem ostaje doslovno zarobljen. Nema kud da ide. Onda govorimo o takozvanoj kvazistacionarnosti takvog sistema. Što znači doslovno da sistem ostaje zarobljen na jedno mjesto. Pumpa vlagu, velike količne vlage”, ističe Sladić
Slično su najavili i naši “lovci” na oluje. Na Facebook stranci Bosnian Storm Chasers, još uvijek neoficijalno, najavljene su velike količine padavina u narednom periodu.
izvor: radiosarajevo.ba/ .oslobodjenje.ba