Dva malena otočića u Baltičkom moru posebna su po jednoj stvari – tamo žene i dalje vode glavnu riječ, a muškarci “sjede u drugom redu”. Posljednje matrijarhalno društvo u Evropi na estonskim otocima Kihnu i Manija zaintrigiralo je i norvešku fotografkinju An Helene Gjelstad (Anne) koja je svoje zapise objavila u knjizi ‘Veliko srce, snažne ruke’.
Odnosi na otocima Kihnu i Manija definirali su se još prije mnogo godina kada su muškarci napuštali otok na nekoliko mjeseci kako bi ribarili i lovili tuljane, a žene su brinule o svemu – porodici, zemlji, kućanstvu, održavanju tradicija…
Otok Kihnu smješten je u istočnom dijelu Baltičkog mora. Dug je samo sedam kilometara, a širok 3,3 kilometra. Procjenjuje se da tokom cijele godine ima oko 300 stanovnika. Susjedni otok Manija bio je nenaseljen do 1933. godine, kad se na njega preselilo oko 80 ljudi s otoka Kihnu.
-
FOTO: AFP
Fotografkinja An provela je čak 11 godina fotografirajući život starijih žena na otocima Kihnu i Manija, a nada se da će njezina knjiga poslužiti kao zapis i pomoći u očuvanju budućnosti ovakve jedinstvene kulture tih otoka.
– Od 2008. sam portretirala živote tih starih žena na malim estonskim otocima u Baltičkom moru, piše ona u predgovoru svoje knjige.
Nastavlja opisujući te žene živopisnima, zanimljivima i prijateljski raspoloženima.
– One predstavljaju kulturu i način života koji se mijenja usprkos snažnoj tradiciji. Te su žene navikle puno i marljivo raditi, a brinu gotovo o svemu. Odgajaju djecu, izrađuju odjeću, oru polja, voze traktore i brinu se za životinje. Muškarci su većinu vremena odsutni od kuće: ribare, rade na kopnu ili u inozemstvu. Život je često težak, ali niko se ne žali i ovdje je to normalno. Čine ono što moraju. Imaju veliko srce i snažne ruke, dodaje autorica.
-
FOTO: AFP
Brak i majčinstvo su na ovim otocima vrlo cijenjeni, a samo udane žene smiju nositi tradicionalnu pregaču. Ljeti ih zbog toga dolaze vidjeti i mnogi turisti, piše Daily Mail.