Može li se u Federaciji uvesti “elektronsko bolovanje”, evo šta znači za radnike i poslodavce

Federalni zastupnik Admir Čavalić (SBiH) pokrenuo je u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine inicijativu za uvođenje elektronskog bolovanja u Federaciji BiH. Inicijativa je upućena prema Federalnom ministarstvu zdravstva i Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.

– Kao što smo u nekim kantonima implementirali sistem e-recepta, elektronskih knjižica i slično, naredni logičan korak je ustvari elektronsko bolovanje, koje mislim da završavaju u Srbiji. Dobio sam informaciju da će zakonodavci u manjem bh. entitetu RS također početi sa navedenim. Ovo je inicijativa prema Federalnom ministarstvu zdravsta, Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH – govori Čavalić za Faktor.

 

Pojašnjava kako su dvije koristi elektronskog bolovanja.

– Prva je prije svega za radnike i poslodavce, da to olakšava čitav postupak bolovanja u smislu da se ne moraju fizički nositi papiri i doznake. Neko ih izgubi ili nije u prilici da odnese ako je bolestan. Olakša se ta komunikacija. Drugi je da ima koristi za sam zavod, fond, u smislu da daje bolji nadzor nad korištenjem bolovanja jer ima dosta pritužbi, pogotovo u javnom sektoru da se neopravdano koriste ta bolovanja.

Dakle, elektronsko bolovanje daje veću mogućnost sistemske kontrole u smislu da se uoče nekakve eventualne nelogičnosti. Korist je dvojaka, a mislim da svima ide u prilog, od samog radnika do poslodavca i čitavog sistema zdravstva – govori Čavalić.

Dodaje da radniku kada se otvori bolovanje, elektronskim putem to bude javljeno poslodavcu.

– Tu dakle imamo komunikaciju između zdravstvene ustanove, fondova, odnosno, zavoda i poslodavca. Na radnika se ne prebacuje teret dokazivanja, kurirskog posla, nošenja doznaka i slično – rekao je Čavalić.

 

faktor.ba

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print