Može li nuklearni oblak stići do BiH

Situacija je u posljednjih dvadesetak dana kritična i postoji vrlo realna opasnost od nuklearne katastrofe, pa i većih razmjera, kaže Tešanović

 

Nuklearna elektrana Zaporožje u četvrtak je satima bila bez struje i svijet je za dlaku izbjegao radijacijsku katastrofu, upozorio je u petak predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski.

 

 

Sistem hlađenja

Radi se o najvećem postrojenju te vrste u Evropi, pa bi posljedice bile katastrofalne da u pogon nisu stavljeni pomoćni agregati koji su osigurali struju za rashladne i sigurnosne sisteme.

Zamjenik direktora Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost Zoran Tešanović pojašnjava za „Avaz“ da kapaciteti poput Zaporožja zavise od sistema hlađenja nuklearnog goriva i da u njima ne smije doći do pregrijavanja reaktora.

Dodaje da je Zaporožje tehnološki drugačije postavljeno u odnosu na Černobil, građeno je s više nivoa zaštite, ali da u periodu izgradnje niko nije računao na mogućnost rata oko njega.

Od početka rata u Ukrajini poseban tim Agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost (DARNS) BiH prati situaciju, a podatke o nivou radijacije svakodnevno dobiva s oko 3.500 tačaka iz baze Međunarodne organizacije za atomsku energiju (IAEA).

– Situacija je u posljednjih dvadesetak dana kritična i postoji vrlo realna opasnost od nuklearne katastrofe, pa i većih razmjera. To je ono što mene, kao zamjenika direktora Državne agencije i kontakt osobu s IAEA-om, zabrinjava. Te činjenice trebaju da interesuju našu javnost, a posebno nosioce odgovornih funkcija u BiH koji sutra trebaju da povuku određene poteze ako se takvo nešto desi, ali i prije, dok sve ovo traje. Svi se nadamo da neće, molimo Boga da se to ne desi, jer zaista bi to mogla biti katastrofa velikih razmjera – ističe Tešanović.

 

Testiranje sistema

Podsjeća da BiH ima državni akcioni plan kojim je definiran redoslijed poteza u slučaju radijacijske opasnosti te da Vijeće ministara, entitetske vlade moraju imati spremne odgovore.

– Naša je obaveza da budemo spremni reagovati u slučaju katastrofe, uključujući nuklearnu. Pisali smo Vijeću ministara i Ministarstvu sigurnosti i dali informacije da je potrebno provoditi određene pripremne ili mjere testiranja našeg sistema. Imao sam kontakt s Ministarstvom zdravstva FBiH, koje me informisalo kakve je stavove Vlada FBiH zauzela – kaže Tešanović.

 

Koje mjere poduzeti

Nakon prijetnji korištenjem nuklearnog naoružanja pitanje je koje bi mjere BiH eventualno trebala poduzeti.

– U ovom trenutku nije neophodno da ljudi trče i kupuju jod. Takva mjera nije predviđena za slučaj ovakvog incidenta, jod se provodi u nekim drugim okolnostima. Ovdje se provode potpuno druge mjere – zaštita zona za snabdijevanje vodom, poljoprivrednog zemljišta, kontrola kupovine i uvoza proizvoda koji bi eventualno mogli biti kontaminirani-pojašnjava Tešanović.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print