Nakon stupanja na snagu odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da minimalna neto plaća u Federaciji BiH iznosi 1.000 KM iz Federalne uprave za inspekcijske poslove pojasnili su kako će se vršiti kontrole poštivanja ove odluke u privredenim društvima, preduzećima i ustanovama.
Iz inspekcije su u odgovoru za Faktor naveli da odluka nakon stupanja na snagu nije bila predmet inspekcijskog nadzora jer će se isplate plaća u subjektima za koje su nadležni federalni inspektori rada za oblast radnih odnosa vršiti u mjesecu februaru.
– Od dana stupanja na snagu Uredbe o metodologiji izračuna i usklađivanja najniže plaće prilikom obavljanja inspekcijskih nadzora u subjektima koji su shodno propisanoj nadležnosti kontrolisali federalni inspektori rada za oblast radnih odnosa, nije bilo nepravilnosti po osnovu kojih bi se poduzimale određene mjere – naveli su.
Istaknuli su i da pretpostavljaju da će se nepoštivanje predmetne odluke pojavljivati u privatnom realnom sektoru za koji su nadležni isključivo kantonalni inspektori rada.
– Poduzimanje odgovarajućih mjera će ovisiti o činjenicama koje se u inspekcijskom nadzoru utvrde, shodno čemu nismo u mogućnosti na jasan način navesti konkretne mjere, jer će one ovisiti prije svega o utvrđenoj povredi zakonske odredbe po osnovu koje poslodavac ne može radniku obračunati i isplatiti plaću manju od plaće utvrđene kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu, a za povredu navedene odredbe je kaznenim odredbama propisana novčana kazna – dodali su.
Nakon povećanja minimalne plaće
Direktorica Zavoda za zapošljavanje iznijela frapantne podatke: U KS su od 3. do 16. januara otkaze dobila 1.153 radnika
Pitali smo i da li će inspekcija kažnjavati ukoliko zbog odluke Vlade FBiH poslodavci budu nezakonito otpuštali radnike.
– U vezi s otkazom radnika, poslodavci se moraju pridržavati odredaba zakona koji regulišu prestanak ugovora o radu, a u slučajevima nezakonitog otkaza, zakon je propisao da radnik zaštitu prava u roku od 30 dana može zahtjevati od poslodavca ili, ako poslodavac ne udovolji tom zahtjevu u roku od 30 dana, radnik u daljem roku od 90 dana zaštitu ostvaruje tužbom pred nadležnim sudom – pojasnili su.
Faktor