Maslac u trgovinama 24,45 KM/kg, a kod distributera 13,50 KM/kg

0
82

 

Plaćaju li građani BiH previsoke cijene osnovnih životnih namirnica, čak i neovisno o posljednjoj krizi? Zašto su cijene pojedinih prehrambenih artikala u BiH često veće i od cijena u trgovinama mnogo bogatije zapadne Europe? Pitanja su ovo koja građani postavljaju mjesecima, piše Večernji list BiH. Podnesena inicijativa Brojna poskupljenja posljednjih mjeseci otežala su život stanovnicima BiH koji spadaju u red najsiromašnijih u Europi.

Prosječne plaće u BiH višestruko su manje, ali cijene u trgovinama približno su iste. I prije pojave pandemije koronavirusa veliki broj bh. građana živio je teško, na granici ili pak ispod granice siromaštva. S pandemijom i stalnim poskupljenjima sve je postalo još gore. Očajnički mole da vlast nešto učini.

Izaslanica u Domu naroda Parlamenta FBiH Alisa Hajdarović podnijela je inicijativu u kojoj od Federalne uprave za inspekcijske poslove traži da izvrši kontrolu ulaznih cijena roba osnovnih životnih namirnica, marži koje se primjenjuju te izlaznih cijena roba osnovnih životnih namirnica.

– Svjedoci smo svakodnevnog divljanja cijena na tržištu, gdje su cijene jednog proizvoda dan za danom različite i sve veće. S obzirom na to da je Vlada FBiH donijela odluku o ograničavanju marži za osnovne životne namirnice, tražim od Federalne uprave za inspekcijske poslove da uradi kontrolu uvoznih cijena tih roba, marži koje se primjenjuju i izlaznih cijena u maloprodaji – kazala je Hajdarović.

Kao primjer navela je da jedna tvrtka, koja se bavi distribucijom proizvoda za ugostiteljstvo, nudi svojim kupcima maslac uvezen iz Turske po maloprodajnoj cijeni od 13,50 KM/kg. – Isti taj maslac u isto vrijeme, otprilike prije mjesec dana, u jednom domaćem lancu trgovina prodavan je po cijeni od 19,50 KM/kg. Danas je već cijena tog maslaca u tom istom lancu trgovina 24,45 KM/kg. Ako malo bolje razmislimo, maloprodajna cijena u distributerskoj firmi je 13,50 KM, dakle, u veleprodaji je još manja i kada od toga oduzmemo popust koji veliki kupci dobiju na količinu kupljene robe, onda ćemo lako shvatiti da je marža na proizvod koji kupujemo u trgovačkom centru sigurno nekih 60 do 70% ili čak i više.

Gdje je ovdje ograničenje marže i gdje je u svemu ovome mali, sitni kupac, prosječno domaćinstvo u BiH – pita se Hajdarović.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.ba/vijesti/maslac-u-trgovinama-2445-km-kg-a-kod-distributera-1350-km-kg-1594886 – www.vecernji.ba